Arrameras

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arrameras

Arrameras është një fshatBashkinë Fushë-KrujëRrethin e KrujësShqipërisë. Fshati Arrameras eshte nje nder 51 fshatrat e rrethit te Krujes.

Pozita gjeografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arrameras shtrihet ne nje zone fushore shume prane qytetit te Fushe-Krujes. Fshati Arrameras eshte si nje ure lidhese per disa qytete,sepse pershkohet nga rruga Shkoder-Fushe-Kruje-Tirane. Pozita gjeografike e ka favorizuar fshatin e Arramerasit per nga zhvillimi i bizneseve duke qene se ndodhet shume prane rruges Shkoder-Fushe-Kruje-Tirane, por jo vetem nga ky aspekt pasi fshati i Arramerasit ka dhe prodhimtari bujqesore qe banoret nxjerrin te ardhura.

Bimesia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bimesia e fshatit te Arramerasit eshte e larmishme. Kjo bimesi favorizohet nga klima dhe relievi. Ne kete fshat bimesia qe mbizoteron eshte brezi i shkureve dhe i pyjeve mesdhetare. Po ashtu ne kete fshat prodhohen dhe bime te ndryshme si gruri,misri,terfili...etj

Fauna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne kete fshat kafshet qe rriten jane dythundraket si: lope,dhia,delja. Ndersa shpendet me te perhapur jane :pulat, rosat,gjelat e detit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]  1. ^ Porta, Vendore (2018). "Njesite Administrative Bashkia Kruje".