Jump to content

Arsimi në Gjeorgji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arsimi në Gjeorgji është pa pagesë dhe i detyrueshëm nga mosha 6 deri në 17-18 vjeç. Në vitin 1996, shkalla e regjistrimit fillor bruto ishte 88.2 përqind dhe shkalla neto e regjistrimit fillor ishte 87 përqind; [1] 48,8 për qind janë vajza dhe 51,8 për qind janë djem. Kushtetuta kërkon që arsimi të jetë falas. Shpenzimet e ndërlidhura që përfshijnë tekstet shkollore dhe laptopët sigurohen nga shteti pa pagesë; [1] në vitin 2001, kishte 47,837 fëmijë që nuk ndiqnin shkollën fillore.

Standardet arsimore në Gjeorgji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Iniciativa për Matjen e të Drejtave të Njeriut (HRMI) [2] konstaton se Gjeorgjia po përmbush vetëm 94.3% të asaj që duhet të përmbushë për të drejtën për arsimim bazuar në nivelin e të ardhurave të vendit. [3] HRMI zbërthen të drejtën për arsim duke parë të drejtat për arsimin fillor dhe atë të mesëm. Duke marrë parasysh nivelin e të ardhurave të Gjeorgjisë, kombi po arrin 90.7% të asaj që duhet të jetë e mundur bazuar në burimet (të ardhurat) e tij për arsimin fillor dhe 97.8% për arsimin e mesëm. [4]

Gjeorgjia është pjesë e Konventës së Njohjes së Lisbonës dhe Procesi i Bolonjës, dhe për këtë arsye, sistemi arsimor publik gjeorgjian (i përgjithshëm, profesional dhe i lartë) është plotësisht në përputhje me standardet ndërkombëtare të arsimit. Diplomat e lëshuara nga shkollat e mesme publike gjeorgjiane, kolegjet dhe institucionet e arsimit të lartë që ofrojnë BA, MA dhe Ph.D. programet, janë të njohura nga vendet evropiane dhe SHBA. [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Georgia" Arkivuar 2008-12-05 tek Wayback Machine. Findings on the Worst Forms of Child Labor (2001). Bureau of International Labor Affairs, U.S. Department of Labor (2002). This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
  2. ^ "Human Rights Measurement Initiative – The first global initiative to track the human rights performance of countries". humanrightsmeasurement.org. Marrë më 2022-03-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Georgia - HRMI Rights Tracker". rightstracker.org (në anglisht). Marrë më 2022-03-18.
  4. ^ "Georgia - HRMI Rights Tracker". rightstracker.org (në anglisht). Marrë më 2022-03-18.
  5. ^ "The Education System in Georgia And Options For Private Schools - ExpatHub.GE". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]