Artan Lame

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Artan Lame.JPG

Artan Lame (l. Tiranë, 1967, me origjinë nga fshati Qytezë i Kolonjës). Publicist, opinionist dhe koleksionist shqiptar. Studiues i historisë shqiptare, veprimtar i shoqërise civile për mbrojtjen e trashëgimise kulturore shqiptare. Gjithashtu, veprimtar politik i Partisë Socialiste dhe funksionar shtetëror.

Funksione shtetërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1999-2000: Drejtor i Trashëgimisë Kulturore në Ministrinë e Kulturës.
2000-2002: Nënkryetar i Bashkisë së Tiranës.
2002-2005: Zëvendësministër i Territorit dhe Turizmit.
2013-2019: Drejtor i Përgjithshëm i ALUIZNI-t (Agjensia e Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit të Zonave Informale).

2019-ne vijim: Drejtor i Përgjithshëm i ASHK (Agjensia Shtetërore e Kadastrës).

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekspozita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • UNIFORMA SHQIPTARE. Tiranë, 2002.
  • 50 ME PAK. Tiranë, 2011.
  • ALBANIAN MAPS (bashkëpunim me Artan Shkrelin). Bruksel, 2012.
  • FLAMUJ SHQIPTARE, Prishtinë, Tetovë, Gjakovë, Durrës, Vlorë, 2012.
  • TAKIM BOTESH. Tiranë, 2014.
  • FLAMUJ SHQIPTARE. Korcë, 2016.

Faqe interneti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.