Artpop (album)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Artpop
Studio album by
Realizuar6 nëntor 2013
Inçizuar2013
Gjatësia59:04
EtiketaInterscope

Artpop është albumi i tretë në studio i këngëtares amerikane Lady Gaga. Ky album u publikua më 6 nëntor 2013 përmes Interscope Records. Gaga filloi planifikimin e projektit në vitin 2011, menjëherë pas nisjes së albumit së saj të dytë, Born This Way. Puna vazhdoi deri në vitin 2013 derisa Gaga po udhëtonte për turneun e saj Born This Way Ball dhe po shërohej nga operacioni për një dëmtim që kishte pësuar gjatë turneut. Gaga e përshkroi Artpop in si "një festë dhe një udhëtim muzikor poetik" dhe një eksplorim të fenomenit e kundërt Warholian në kulturën pop. Këtu shfaqet një "mungesë pjekurie dhe përgjegjësie" të qëllimshme në krahasim me natyrën më të errët dhe himnizuese të Born This Way.

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Aura" -3:55
 2. "Venus" -3:53
 3. "G.U.Y." - 3:52
 4. "Sexxx Dreams" - 3:34
 5. "Jewels n' Drugs" (me T.I., Too Short dhe Twista) - 3:48
 6. "Manicure" - 3:19
 7. "Do What U Want" (me R. Kelly) - 3:47
 8. "Artpop" - 4:07
 9. "Swine" - 4:28
 10. "Donatella" - 4:24
 11. "Fashion!" - 3:59
 12. "Mary Jane Holland" - 4:37
 13. "Dope" -3:41
 14. "Gypsy" - 4:08
 15. "Applause" - 3:32