Artriti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Artriti është një term i përdorur shpesh për të nënkuptuar çdo çrregullim që ndikon në nyje.[1] Simptomat zakonisht përfshijnë dhimbje të përbashkët dhe ngurtësi.[1] Simptoma të tjera mund të përfshijnë skuqjen, ngrohtësinë, ënjtjen dhe zvogëlimin e lëvizjes së nyjeve të prekur.[1][2] Në disa lloje gjithashtu preken edhe organe të tjera.[3] Fillimi mund të jetë gradual ose i papritur.[4]

Ka mbi 100 lloje të artritit.[5][4] Format më të zakonshme janë osteoarthritis (sëmundje degjenerative të përbashkët) dhe artrit reumatoid.[3] Osteoarthritis zakonisht ndodh në moshën dhe ndikon në gishtat, gjunjët dhe hips.[3] Arthritis reumatoid është një çrregullim autoimun që shpesh prek duart dhe këmbët.[3] Llojet e tjera përfshijnë përdhes , lupus , fibromialgji dhe artritin septik.[3][6] Ata janë të gjitha llojet e sëmundjeve reumatike.[1]

Trajtimi mund të përfshijë pushimin e përbashkët dhe alternimin midis aplikimit të akullit dhe nxehtësisë.[3] Humbja e peshës dhe stërvitja mund të jenë gjithashtu të dobishme.[3] Mund të përdoren ilaçe të tilla si ibuprofen dhe paracetamoli (acetaminofen). [7] Në disa, një zëvendësim i përbashkët mund të jetë i dobishëm. [3]

Osteoartriti prek më shumë se 3.8% të njerëzve, ndërsa artrit reumatoid prek rreth 0.24% të njerëzve.[8] Artriti ndikon per rreth 1-2% të popullsisë . [9] Në Australi rreth 15% e njerëzve preken,[10] ndërsa në Shtetet e Bashkuara me shumë se 20% kanë një lloj të artritit.[6] [11] Në përgjithësi sëmundja bëhet më e zakonshme me moshën. [6] Arthritis është një arsye e zakonshme që njerëzit humbin punën dhe mund të rezultojnë në një cilësi të zvogëluar të jetës.[7] Termi rrjedh nga arthr- (kuptimi i përbashkët) dhe -iti (që do të thotë inflamacion). [12][13]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d "Arthritis and Rheumatic Diseases". NIAMS. tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2016. Marrë më 14 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Arthritis Types". CDC (në anglisht). 22 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2016. Marrë më 14 shtator 2016.
 3. ^ a b c d e f g h "Living With Arthritis: Health Information Basics for You and Your Family". NIAMS. korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2016. Marrë më 14 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "Arthritis Basics". CDC. 9 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2016. Marrë më 14 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Athanasiou, Kyriacos A.; Darling, Eric M.; Hu, Jerry C.; DuRaine, Grayson D. (2013). Articular Cartilage. CRC Press. fq. 105. ISBN 9781439853252. Arkivuar nga origjinali më 2016-12-20. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c "Arthritis". CDC. 22 korrik 2015. Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2016. Marrë më 14 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b "Arthritis: An Overview". OrthoInfo. tetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2016. Marrë më 14 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ March, L; Smith, EU; Hoy, DG; Cross, MJ; Sanchez-Riera, L; Blyth, F; Buchbinder, R; Vos, T; Woolf, AD (qershor 2014). "Burden of disability due to musculoskeletal (MSK) disorders". Best Practice & Research. Clinical Rheumatology. 28 (3): 353–66. doi:10.1016/j.berh.2014.08.002. PMID 25481420. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Richette P, Bardin T (janar 2010). "Gout". Lancet. 375 (9711): 318–28. doi:10.1016/S0140-6736(09)60883-7. PMID 19692116. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "National Health Survey". ABS. 8 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2017. Marrë më 14 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Pirotta, M (shtator 2010). "Arthritis disease - the use of complementary therapies". Australian Family Physician. 39 (9): 638–40. PMID 20877766. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Waite, Maurice, red. (2012). Paperback Oxford English Dictionary. OUP Oxford. fq. 35. ISBN 9780199640942. Arkivuar nga origjinali më 2016-12-20. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Leonard, Peggy C. (2015). Quick & Easy Medical Terminology - E-Book. Elsevier Health Sciences. fq. 160. ISBN 9780323370646. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)