Aschaffenburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ashafenburg
Aschaffenburg
—  Qytet  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Gjermania Gjermania
Kryetari Klaus Herzog
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°58′0″V 9°9′0″L / 49.96667°V 9.15000°L / 49.96667; 9.15000 (Ashafenburg)Koordinatat: 49°58′0″V 9°9′0″L / 49.96667°V 9.15000°L / 49.96667; 9.15000 (Ashafenburg)
Lartësia 138 m (m.n.d)
Sipërfaqja 62,47 km2
Popullsia 68,678 banorë
Dendësia 1,099
Informacione të tjera
Klima Kontinentale
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore UTC+2
Prefiksi 06021,06028
Targa AB
Kodi Postar 63701–63743 (ish: 8750)
Ashafenburg is located in Gjermania
Ashafenburg
Ashafenburg
Aschaffenburg në hartën e landit të Bavarisë

Aschaffenburg në hartën e landit të Bavarisë
www.aschaffenburg.de
(gjermanisht, anglisht, frëngjisht, hu )

Qyteti i shkollave të larta Aschaffenburg është një qark qyteti në rajonin udhëheqëse qarkor të UnterfrankenBayern, është dhe pjesë e rajonit metropol Frankfurt Rhein-Main dhe qyteti më i madh i rajonit bavarez Untermain.

Aschaffenburg për shkak të klimës së saj të butë që ka shpesh e quajn edhe si Nica bavareze. Me diku rreth 70.000 banorë qyteti Aschaffenburg radhitet si qytet i dytë më i madh në rajonin udhëheqës qarkor Unterfranken, pas Würzburgut. Në Aschaffenburg, plot shkolla të larta e kanë selinë aty.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aschaffenburg

Aschaffenburg, i quajtur në mesjet Evo Ascapha o Ascaphaburc, ishte në origjin një koloni Romake: legjionët romak kishin këtu disa kampe dhe te rrënojat e kalasë zanatçinjtë e pallatit Franki ndërtuan një kështjellë. Shën Bonifacio i Mainz ngrijti një kishëz për shën Martino i Tours dhe themeloi një manastir benedikti. Një urë prej guri mbi Mainz u ndërtua nga kryepeshkopi i Mainz Willigis në 989. Adalberto përforcoi rëndësinë e lokalitetit (1122) që në 1161 mori privilegjet e qytetit.

Qyteti u bë teatër i luftës Tridhjetvjeçare, dhe u mor shumë herë nga koloni të ndryshme ndërluftuese, duke hyr edhe te bёj pjes te Kurora e Suedise (1631-1634.

Tashmё pjes e elektoratit tё Mainz, nё 1803 u ngrijtё nё Principat autonome dhe nga 1806 deri nё 1814 u qeveris nga kryepeshkopi Karl Theodor Anton Maria i Dalberg. Nё 1810 mori emrin e grand Duaktit tё Frankfurt-it dhe nё 1814 kaloi nё Bavari.

Mdis 1842-1849 mbreti Luigi I i Bavarisë bëri që të ndërtonin ne perëndim të qytetit një muze antikiteti, Pompejanum-i, i quajtur kështu sepse imitonte shtëpinë e Castore dhe Polluce në Pompei.

1904 u hap autoshkolla e pare në Gjermani. Gjatë luftës së dytë boterore qyteti u dëmtua seriozisht dhe shumë monumente që shikojmë sot janë ndërtesa të mbasluftës.

Monumente dhe vënde me interes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monumentët kryesor të qytetit janë kështjella e Johannisburg, ndërtuar në (1605 - 1619) nga kryepeshkopi Schweikard von Kronberg, që përmban një biblotek me libra të shtypur para vitit 1500, një koleksion gravurash dhe pikturash; Stiftskirche, katedralja e votuar per te shënjtët Pieto dhe Alessandro, themeluar në 974 nga Ottone i Bavarisë, dhe zmadhuar në shekullin e XIII, ku konservohet një tavolinë e Mathias Grünewald; pallati Schönbusch, në hyrje të qytetit, me një park 200 hektar; Pompejanum, rindertimi i një ndërtese të pompei.

Binjakëzime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aschaffenburg është binjakëzuar me:

Në vitin 2006, Aschaffenburg dhe Perth festuan 50 vjetorin e partneritetit të tyre.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]