Würzburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 49°47′V 9°56′L / 49.783°V 9.933°L / 49.783; 9.933

Würzburg
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri [[Gjermani]]
Qarku Bavaria
Unterfranken
Kryetari i Bashkisë Christian Schuchardt (CDU)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 87,63 km2
Popullsia 124.219 (31. 12. 2014) banorë
Dendësia 1.418 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 97018–97084
Prefiksi 0931
Faqja Zyrtare www.wuerzburg.de

Würzburg është qytet në regjionin udhëheqëse qarkor të Unterfranken bavareze. Ka diku rreth 129.000 banorë, dhe rradhitet në vendin e pestë pas qytetve München, Nürnberg, Augsburg si dhe Regensburg si një prej qyteteve të mëdha në Bayern.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]