Ashot Anastasian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ashot Anastasian (Armenishtja: Աշոտ Անաստասյան; 10 korrik 1964 - 26 dhjetor 2016)[1] ishte shahistë armenë. Ai fitoi dy medalje bronzë në skuadër dhe një medalje të artë vetëm në Olimpiadën e Shahut.[2] Në mars 2011 në listën e FIDE-së u rradhit në vitin e 14-të në Armeni.[3] Anastasian fitoi në Kampionatin e Shahut në Armeni më 1983, 1985, 1986, 1987, 1988, 1992, 1994, dhe 2005.[4]

Anastasian morri titullin ndërkombëtar Master në vitin 1988 dhe titullin Grandmaster në vitin 1993.[5] Në vitin 1993, ai fitoi vendin e parë në Katovice..[6]

Në shtator 2009, në listën e FIDE-së u rradhit në vendin e 325-të në botë në mesin e lojëtarëve aktiv.[5]

Në vitin 2010, ai u emërua si trajner në kombëtaren armene për femra.[7]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Vdes shahisti armenë Ashot Anastasyan
  2. ^ "Men's Chess Olympiads: Ashot Anastasian". OlimpBase. Marrë më 1 January 2012. 
  3. ^ "World Chess Federations Ranking: Armenia" FIDE
  4. ^ "The chess games of Ashot Anastasian" Chessgames.com
  5. ^ a b "FIDE Chess Profile: 13300059: Anastasian, Ashot" FIDE
  6. ^ "Katowice Fibak op 1993". 365Chess.com. Marrë më 19 February 2012. 
  7. ^ "Ashot Anastasian - Women's National Team Coach". Armchess.am. 2010-06-15. Arkivuar nga origjinali më 11 June 2010. Marrë më 15 June 2010.