Federata Botërore e Shahut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Federata Botërore e Shahut ose shkurtesa zyrtare FIDE (org. Federation Internationale des Echecs dhe International Chess Federation) është pranuar si organizatore e kampionateve, turnirëve, që kanë të bëjnë me shahun në nivelin botërorë. Federata është krijuar më 20 qershor 1924Paris dhe është e pranuar nga Komiteti Internacional Olimpik.

Fedrata FIDE bashkon të gjitha federatat e shahut në gjithë botën. President i federatës në vitin 2005 është Ekselenca e tij zotëri Kirsan Ilyumzhinov.

Kryetarët e FIDE-së[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga krijimi i federatës në vitin 1924 bëhet edhe zgjedhja e kryetarit të federatës.


Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Shah – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale