Jump to content

Federata Botërore e Shahut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Federata Botërore e Shahut
Fédération Internationale des Échecs
ShkurtesaFIDE
Formuar më20 korrik 1924; 99 vite më parë në Paris
LlojiOrganizatë ndërkombëtare
SeliaLozanë, Switzerland[1]
Anëtarësia
201 national associations
Presidenti
Arkady Dvorkovich
Zëvendës Presidenti
Viswanathan Anand
Buxheti
12.84 milion euro (2022)
Faqja në internetfide.com

Federata Botërore e Shahut, i referuar zakonisht nga akronimi i tij francez FIDE (Federation Internationale des Echecs) është një organizatë ndërkombëtare me bazë në Zvicër që lidh federatat e ndryshme kombëtare të shahut dhe vepron si organi drejtues i garave ndërkombëtare të shahut. FIDE u themelua më 20 korrik 1924Paris.[2] Në vitin 1999, FIDE u njoh nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC). Që nga 21 dhjetor 2023, janë 201 federata anëtare të FIDE.[3]

Kryetarët e FIDE-së

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga krijimi i federatës në vitin 1924 bëhet edhe zgjedhja e kryetarit të federatës.

  1. ^ "FIDE new office in Lausanne is now fully operational" (në anglisht). Marrë më 3 maj 2018.
  2. ^ World Chess Federation. FIDE (April 8, 2009). Retrieved on 2013-07-28.
  3. ^ "Member Federations" (në anglisht). Marrë më 4 janar 2024.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Shah – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale