Jump to content

Viswanathan Anand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Viswanathan Anand
Anand më 2016
Emri i plotëAnand Viswanathan[1]
ShtetiIndia India
Lindi më (1969-12-11) 11 dhjetor 1969 (54 vjeç)
Mayiladuthurai, Tamil Nadu, India
TitulliMjeshtër i madh
Kampion Bote2000–2002 (FIDE)
2007–2013
Vlerësimi më i lartë2817 (mars 2011)
Renditja më e lartëNr. 9 (tetor 2022)

Viswanathan "Vishy" Anand (lindi më 11 dhjetor 1969) është një mjeshtër i madh shahu indian, një ish-pesë herë Kampion Botëror i Shahut[2] dhe një kampion rekord dy herë në Kupën e Botës së Shahut.[3] Ai u bë mjeshtri i parë nga India në vitin 1988, dhe ai ka vlerësimin e tetë më të lartë FIDE të të gjitha kohërave.[4] Në vitin 2022, ai u zgjodh nënkryetar i FIDE.[5][6]

Anand mundi Alexei Shirov në një lojë me gjashtë ndeshje për të fituar FIDE Kampionatin Botëror të Shahut 2000, një titull që e mbajti deri në vitin 2002. Ai u bë kampion i padiskutueshëm botëror më 2007 dhe mbrojti titullin e tij kundër Vladimir Kramnik2008, Veselin Topalov2010, dhe Boris Gelfand2012.[7] Në vitin 2013, ai humbi titullin ndaj sfiduesit Magnus Carlsen, dhe ai humbi një revansh ndaj Carlsen më 2014 pasi fitoi Turneun e Kandidatëve 2014.[8]

Në prill 2006, Anand u bë lojtari i katërt në histori që kalon 2800 Elo në listën e vlerësimit të FIDE, pas Kramnik, Topalov dhe Garry Kasparov.[9] Ai zuri vendin e parë për 21 muaj, periudha e gjashtë më e gjatë në rekord.

I njohur për shpejtësinë e tij të shpejtë të lojës si fëmijë, Anand morri nofkën "Lightning Kid"[10][11] gjatë karrierës së tij të hershme në vitet 1980. Ai është zhvilluar që atëherë në një lojtar universal dhe shumë e konsiderojnë atë shahistin më të madh të brezit të tij.[12][13]

Anand ishte marrësi i parë i Khel Ratna Award më 1991–92, nderi më i lartë sportiv i Indisë. Në vitin 2007, atij iu dha çmimi i dytë më i lartë civil i Indisë, Padma Vibhushan, duke e bërë atë sportistin e parë që merr çmimin.[14]

Viswanathan Anand lindi më 11 dhjetor 1969 në Mayiladuthurai, Tamil Nadu, Indi.[15][16][17][18] Ai më vonë u transferua në Chennai, ku u rrit.[15][19] Babai i tij, Krishnamurthy Viswanathan, ishte një menaxher i përgjithshëm në Hekurudhat Jugore, i cili kishte studiuar në Jamalpur, Bihar; dhe nëna e tij, Sushila, ishte një amvise, adhuruese e shahut dhe një socialiste me ndikim.[20]

Anand është më i vogli nga tre fëmijët. Ai është 11 vjet më i vogël se motra dhe 13 vjet më i vogël se vëllai i tij. Vëllai i tij, Shivakumar, është menaxher në Crompton Greaves në Indi. Motra e tij, Anuradha, është profesoreshë në Universitetin e Miçiganit.[21][22]

Anand filloi të mësonte shah që në moshën gjashtë vjeçare nga nëna e tij, por ai mësoi ndërlikimet e lojës në Manila, ku jetoi me prindërit e tij nga viti 1978 deri në vitet 1980, ndërsa babai i tij ishte kontraktuar si konsulent nga Hekurudhat Kombëtare të Filipineve.[23]

Anand u arsimua në Don Bosco Matriculation Higher Secondary School, Chennai,[24] dhe ka një Bachelor ofe Commerce nga Loyola College, Chennai.[25]

Anand mori pjesë në një simul bamirësie të quajtur "Checkmate COVID" për të mbështetur lehtësimin e COVID-19 së bashku me mjeshtrit e tjerë indianë Koneru Humpy, Harika Dronavalli, Nihal Sarin, and Praggnanandhaa Rameshbabu.[26] Këta 5 mjeshtër të mëdhenj luajtën online kundër 100 kundërshtarëve në platformën Chess.com. Kontrolli i kohës për ndeshjet ishte 30 minuta me një rritje prej 30 sekondash me mjeshtrit e mëdhenj që kishin 15 minuta shtesë në orën e tyre. Më shumë se 50,000 dollarë u mblodhën nga kjo nismë. Të gjitha të ardhurat shkuan për Kryqin e Kuq të Indisë dhe nismëm "Checkmate COVID"[27]All India Chess Federation (AICF).

Lojëra të shquara

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Anand vs. Bologan, New Delhi, Kampionati Botëror 2000; Ruy Lopez, Breyer (ECO C95)
abcdefgh
8
c8 black bishop
e8 black rook
f8 black bishop
h8 black king
c7 black rook
f7 black pawn
g7 black pawn
h7 black pawn
a6 black knight
d6 black pawn
d5 white pawn
g5 white pawn
h5 white knight
d4 white knight
e4 white pawn
f4 white queen
c3 black pawn
g3 white rook
h3 white pawn
b2 black queen
f2 white pawn
g2 white king
b1 white bishop
d1 white rook
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Pozicioni pas 36... c3
Anand, në një pozitë në dukje më të keqe, gjen një sakrificë intuitive që çon në një sulm fitues.

[Analizë nga GM Ľubomír Ftáčnik]
1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bb5 a6 4. Ba4 Nf6 5. 0-0 Be7 6. Re1 b5 7. Bb3 d6 8. c3 0-0 9. h3 Nb8 10. d4 Nbd7 11. Nbd2 Bb7 12. Bc2 Re8 13. Nf1 Bf8 14. Ng3 c5 15. d5 c4 16. Bg5 Qc7 17. Nf5 Kh8 18. g4 Ng8 19. Qd2 Nc5 20. Be3 Bc8 21. Ng3 Rb8 22. Kg2 a5 23. a3 Ne7 24. Rh1 Ng6 25. g5! b4!? Anand ka një sulm të fortë në krahun e mbretit, kështu që Bologan kërkon kundërluajtje me sakrificën e një ushtari. 26. axb4 axb4 27. cxb4 Na6 28. Ra4 Nf4+ 29. Bxf4 exf4 30. Nh5 Qb6 31. Qxf4 Nxb4 32. Bb1 Rb7 33. Ra3 Rc7 34. Rd1 Na6 35. Nd4 Qxb2 36. Rg3 c3 (shih diagramin) 37. Nf6!! Re5 Nëse 37...gxf6, 38.gxf6 h6 39.Rg1! Qd2! 40.Qh4 e lë White me një nismë të parezistueshme. 38. g6! fxg6 39. Nd7 Be7 40. Nxe5 dxe5 41. Qf7 h6 42. Qe8+ 1–0[28] Forcat e bardha bën mat në 12 lëvizje nëse loja do të vazhdonte, me 42...Bf8 43.Rf3 Qa3 44.Rxf8+ Qxf8 45.Qxf8+ Kh7 46.d6 exd4 47.Ba2 h5 48.dxc7 Nb4 49.Qg8+ Kh6 50.f4 g5 51.f5 g4 52.h4 Bxf5 53.exf5 Nxa2 54.Qh8#.

I luajtur përpara ndeshjes së {[Kampionati Botëror i Shahut 2013|kampionatit botëror të shahut]] më vonë atë vit, Anand luan një kryevepër sulmuese, duke sakrifikuar figura të shumta në një sulm të pamëshirshëm kundër mbretit të bardhë në atë që konsiderohet gjerësisht si loja e tij e pavdekshme.

hgfedcba
1
h1 white king
f1 white rook
c1 white bishop
a1 white rook
g2 white pawn
b2 white pawn
h3 white pawn
e3 black bishop
d3 white queen
c3 white knight
a3 white pawn
g4 black knight
f4 white pawn
h5 black queen
f5 black pawn
b5 black pawn
e6 black pawn
g7 black pawn
b7 black bishop
a7 black pawn
g8 black king
c8 black rook
1
22
33
44
55
66
77
88
hgfedcba
Pozicioni pas 23.Be3
1.d4 d5 2.c4 c6 3.Nf3 Nf6 4.Nc3 e6 5.e3 Nbd7 6.Bd3 dxc4 7.Bxc4b5 8.Bd3 Bd6 9.O-O O-O 10.Qc2 Bb7 11.a3 Rc8 12.Ng5 c5 13.Nxh7 Ng4 14.f4? cxd4 15.exd4 Bc5 16.Be2 Nde5 17.Bxg4 Bxd4+ 18.Kh1 Nxg4 19.Nxf8 f5 20.Ng6 Qf6 21.h3? Qxg6 22.Qe2 Qh5 23.Qd3 Be3 0-1(diagram)

Pas një beteje shumë teorike në hapje, Anand fillon operacionet sulmuese në Zi, duke përfituar nga një gabim i Karjakin në mënyrë që të sakrifikojë një oficer dhe një kali, përpara se të fillojë një sulm mat vetëm me torrën dhe mbretëreshën e tij.[31]

hgfedcba
1
h1 white rook
d1 white rook
g2 white bishop
e3 white bishop
c3 white king
b3 black pawn
h4 white pawn
e4 white pawn
c4 black queen
a4 black rook
d6 black pawn
h7 black king
g7 black pawn
f8 white queen
1
22
33
44
55
66
77
88
hgfedcba
Pozicioni pas 37.Qc4+
1.e4 c5 2.Nf3 d6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 a6 6.Be3 e5 7.Nb3 Be6 8.f3 Be7 9.Qd2 O-O 10.O-O-O Nbd7 11.g4 b5 12.g5 b4 13.Ne2 Ne8 14.f4 a5 15.f5 a4 16.Nbd4 exd4 17.Nxd4 b3 18.Kb1 bxc2+ 19.Nxc2 Bb3 20.axb3 axb3 21.Na3 Ne5 22.h4 Ra5 23.Qc3 Qa8 24.Bg2 Nc7 25.Qxc7 Rc8 26.Qxe7 Nc4 27.g6 hxg6 28.fxg6 Nxa3+ 29.bxa3 Rxa3 30.gxf7+ Kh7 31.f8=N+ Rxf8 32.Qxf8 Ra1+ 33.Kb2 Ra2+ 34.Kc3 Qa5+ 35.Kd3 Qb5+ 36.Kd4 Ra4+ 37.Kc3 Qc4+ 0-1 (diagram)
 • Viswanathan Anand (1998). My Best Games of Chess. Gambit Chess. ISBN 978-1901983548
 • Viswanathan Anand and Devangshu Datta (2007). My Life in Chess. Everyman Chess. ISBN 978-1857444056
 • Viswanathan Anand and Ninan, Susan (2019). Mind Master:Winning Lessons from a Champion's Life. Hachette India. ISBN 978-9351951506
 1. ^ "'I start off playing for India. And that's it.Beyond that, the game just takes over'". Indian Express (në anglisht). 1 janar 2004. Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2011. Marrë më 6 gusht 2020.
 2. ^ "V. Anand". Chess games (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2019. Marrë më 29 dhjetor 2019.
 3. ^ "Viswanathan Anand returns to chess World Cup after 15 years, eyes Candidate spot". Hindustan Times (në anglisht). 2017-09-02. Marrë më 2024-04-24.
 4. ^ "Anand's FIDE rating chart" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2020. Marrë më 3 janar 2020.
 5. ^ "Russian former deputy PM Dvorkovich re-elected chess federation president". Reuters (në anglisht). 7 gusht 2022. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2022. Marrë më 7 gusht 2022.
 6. ^ "Anand elected Fide vice-president, Arkady wins second term". The Indian Express (në anglisht). 7 gusht 2022. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2022. Marrë më 7 gusht 2022.
 7. ^ "Ананд сохраняет титул" [Anand retains title]. FIDE (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2012.
 8. ^ "Candidates' R13: Anand Draws, Clinches Rematch with Carlsen" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2015. Marrë më 14 dhjetor 2018.
 9. ^ "All time Top 100 Ranklist by Highest ELO Rating". chess-db.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2014. Marrë më 18 korrik 2015.
 10. ^ "Viswanathan Anand: The Lightning Kid" (në anglisht). 31 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2016. Marrë më 29 dhjetor 2019.
 11. ^ "Lightning kid" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2019. Marrë më 29 dhjetor 2019.
 12. ^ "Outlook India: Anand world's best rapid chess player". Outlook India (në anglisht). Panaji, India. 21 gusht 2006. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2020. Marrë më 19 janar 2020.
 13. ^ "London Speaker Bureau: Viswanathan Anand's biography". London Speakers Bureau (në anglisht). London, England. 5 nëntor 2012. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2020. Marrë më 19 janar 2020.
 14. ^ "Anand ambassador of WWF India". ChessBase India (në anglisht). 21 prill 2020. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2022. Marrë më 27 korrik 2020.
 15. ^ a b "Viswanathan Anand: Who is he?". India Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 1 dhjetor 2014.
 16. ^ Omar, Paurush (7 gusht 2022). "Grandmaster Viswanathan Anand elected as the deputy president of FIDE". Mint (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2022. Marrë më 7 gusht 2022.
 17. ^ "Viswanathan Anand: Who is he?". India Today (në anglisht). Marrë më 2023-08-25.
 18. ^ "Vishy Anand: 'Chess is like acting'". Chess News (në anglisht). 2008-10-01. Marrë më 2023-08-25.
 19. ^ "Sport : Anand inspires mind champions". The Hindu (në anglisht). Chennai, India. 22 dhjetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2007. Marrë më 31 maj 2010.
 20. ^ Ninan, Susan (28 maj 2015). "Super mom who shaped Anand's career no more". The Times of India (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2018. Marrë më 7 nëntor 2018.
 21. ^ "A Tamil entertainment ezine presenting interesting contents and useful services". Nilacharal (në anglisht). 11 dhjetor 1969. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2003. Marrë më 31 maj 2010.
 22. ^ "Vishwanathan Anand – Chess". www.the-south-asian.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2007.
 23. ^ "Long Story Short with Leslie Wilcox: Viswanathan Anand". PBS Hawai‘i (në anglisht). 15 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2018. Marrë më 29 prill 2018.
 24. ^ Muthalaly, Susan (25 maj 2007). "Don Bosco 'boys' reminisce about their good old days". The Hindu (në anglisht). Chennai, India. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2007. Marrë më 1 qershor 2012.
 25. ^ "Vishwanathan Anand: The King of 64 Squares". MSN (në anglisht). 12 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2014. Marrë më 2 qershor 2012.
 26. ^ "Checkmate COVID Simul Raises over $50,000 for India" (në anglisht). 14 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2021. Marrë më 8 gusht 2021.
 27. ^ "Checkmate Covid – Donate – All India Chess Federation" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2021. Marrë më 8 gusht 2021.
 28. ^ "Anand vs. Bologan, New Delhi, 2000 WCH". Chessgames.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2021. Marrë më 15 prill 2007.
 29. ^ Levon Aronian vs Viswanathan Anand, Wijk aan Zee 2013 Chessgames.com
 30. ^ Sergey Karjakin vs Viswanathan Anand, Wijk aan Zee 2006 Chessgames.com
 31. ^ Byrne, Robert (19 shkurt 2006). "The Liveliest Game at Corus? Anand Demolishing Karjakin". The New York Times (në anglisht).

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]