Askar Simitko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Askar Simitko (1953 – 28 janar 1995) ishte një spiun iranian kurd që operonte në Turqi. Ai u gjet i torturuar dhe qëlluar për vdekje nga persona të panjohur në Stamboll.

Që nga shtatori 1985, ai ishte duke jetuar në Stamboll, dhe së bashku me babanë e tij ai siguroi komunikimin midis anëtarëve të organizatës së Barzanisë.

Në të njëjtën periudhë, ai kishte lidhje me persona nga organizata iraniane e inteligjencës (SAVAMA), të cilët kërkuan prej tij të mbledhin informacione në lidhje me emrat dhe veprimtaritë e ndjekësve të ish-Shahut të Iranit, Muhammed Riza Pehlevi dhe anëtarëve të Muxhahidit Popullor të Iranit. Një raport zyrtar për skandalin e Susurluk, i autorizuar nga Kutlu Savaş, një nëpunës i nivelit të lartë civil, thotë se përveç aktiviteteve të tij të paligjshme, ai paraqiti informacion për kundërshtarët e qeverisë iraniane duke shkaktuar ekzekutimin e shumë personave.[1]

Më 15 janar 1995, ai dhe shoku i tij Lazım Esmaeili u rrëmbyen nga persona të panjohur kur dolën nga kazinoja e hotelit Polat Renaissance në Yeşilköy, Stamboll në orën 03:45. Më 28 janar 1995, fshatarët gjetën kufomat e të dyve në Kerev Creek, Silivri, rreth 60 km larg Stambollit. Ata u torturuan, veshët e tyre u prenë dhe qëlluan shumë herë deri në vdekje. Sipas "Raportit të dytë të MIT", i autorizuar nga Mehmet Eymür, motivi i incidentit nuk ishte politik por trafik droge në lidhje me bandën e skandalit të Susurluk.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Berberoğlu, Enis (2000-05-22). "İranlı ajanın ölümü". Hürriyet (në turqisht). Marrë më 2010-08-30.