Jump to content

Mehmet Eymür

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mehmet Eymür (lindi më 1943) është ish-zyrtar i inteligjencës turke. Ai iu bashkua si student Organizatës Kombëtare të Inteligjencës (MİT) më 1965. Ai drejtoi departamentin kundër terrorizmit të MİT. Ai ishte krahu i djathtë i zv.nënsekretarit të MİT, Hiram Abas.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eymür fitoi famë për mposhtjen e bandave të shumta në "Godfathers Operation" më 1984 ndërsa drejtonte Departamentin e Kontrabandës, në koncert me Atilla Aytek të departamentit të kontrabandës së forcave policore. Operacioni kapi shefat e krimit, përfshirë Dündar Kılıç.[1][2]

Ai përgatiti Raportin e diskutueshëm të MİT të vitit 1987 që akuzoi nëpunës të nivelit të lartë civil në polici dhe politikanë të tillë si Nevzat Ayaz, Ünal Erkan dhe Mehmet Ağar për lidhjen me mafian.[3][4] Raporti u zbulua dhe u botua në 2000'e Doğru në janar 1988. Ai u detyrua të jepte dorëheqjen më 10 qershor 1988.[5] MIT tha se raporti ishte përgatitur pa autorizim të duhur..[6] Kolegu i tij Hiram Abas, i cili ishte nënkryetari i MIT dhe gjithashtu i shkarkuar në atë kohë, ishte kritik ndaj Eymür për shpërndarjen e informacionit..[7]

Pasi Tansu Çiller u bë kryeministre në mesin e vitit 1993, Eymür u emërua shef i Departamentit të Inteligjencës Speciale të MIT në maj 1994.[8] Pastaj hyri në departamentin e operacionit, ku ishte zëvendës i shefit Şenkal Atasagun, mirëpo këta të dy nuk shkuan mirë me njëri-tjetrin dhe kërkoi ta ndryshoj pozitën.[9] Më 31 janar 1995, Eymür u zhvendos në departmaentin kundër terrorizmit,[5] e cila u krijua nën urdhërat e Çiller.[10]

Kur Mesut Jëllmaz zëvendësoi Çillerin si kryeministër në mars 1996, ai urdhëroi që pesëdhjetë persona të departamentit të shpërbëhen.[11] Jëllmaz tha që MİT kundërshtoi ashpër bandën e Eymür-it dhe se aktivitete të tilla të paligjshme tani ndodhin në vend të kësaj në Drejtorinë e Përgjithshme të Sigurisë (forca policore). Jëllmaz tha që grupi i paligjshëm ishte besnik i Fethullah Gylenit, një figurë i shquar fetare.[10]. Në një dëshmi para komisionit të Susurluk që po hetonte skandalin e Susurlukit, Hanefi Avcı, ish shefi i departamentit të inteligjencës së forcave policore, tha se "banda" e Eymür ishte e paligjshme;[12]

Në gusht 1997 Eymür u caktua në Uashington D.C si një përfaqësues i MİT në agjencitë e inteligjencës amerikane dhe firmat e sigurisë.[9] Ai u tërhoq më 14 gusht 1998.[1] Eymür u kthye në Turqi në vitin 1998 për të ndihmuar në përgatitjen e një raporti kundër Şenkal Atasagun, atëherë sekretar i MİT, i cili kishte rekomanduar shkarkimin e Eymür-it dhe shpërbërjen e Departamentit të tij Kundër-Terrorizmit tek Kryeministri Jëllmaz në vitin 1997.[12] Në tetor 1998 Eymür u emërua të mbikëqyrë rafineritë e sheqerit të Turqisë.[13]

Eymür u largua nga MİT në vitin 1999 dhe u transferua në McLean, Virginia; selia e CIA-s.[14] Ai thotë se do të argëtonte oferta për t'u konsultuar me CIA si një ekspert të terrorizmit.[15] Në mars 2000 ai filloi një faqe në internet që dokumentonte lidhjet midis shtetit turk dhe mafies turke; ai u përball me akuza penale për shpërndarjen e sekreteve shtetërore.[16]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Milliyet, 1 December 2011, MİT'le özdeşleşen isim Arkivuar 8 janar 2020 tek Wayback Machine
 2. ^ Habertürk, 30 nëntor 2011, Mehmet Eymür'ün inişli-çıkışlı öyküsü
 3. ^ Mercan, Faruk (2000-04-12). "Özel Dostalar/Mehmet Eymür-İstihbaratçının dava dosyası". Zaman (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 2010-08-30.
 4. ^ Hürriyet Daily News, 1 shkurt 1998, The Susurluk Report Produces a Mouse
 5. ^ a b "MİT'i sarsacak suçlama". Hürriyet (në turqisht). 24 gusht 1998. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2009. Marrë më 3 dhjetor 2008.
 6. ^ Şenkal Demir, Sedef (2008-08-13). "Ergenekon dosyasındaki 15 MİT raporu sahte çıktı". Gazeteport (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2008. Marrë më 2008-09-24. Müsteşarlığımıza atfedilen 1987 tarihli MİT Raporu şeklinde bir belgeye kayıtlarımızda rastlanmadığı, ancak raporun, eski mensubumuz Mehmet Eymür tarafından, Teşkilat metot ve prensiplerine aykırı olarak ve hiyerarşik yapı içerisinde hiç bir emir ve izne dayanmaksızın hazırlanan 1987 tarihli etüt olduğunun değerlendirildiği...
 7. ^ Ünlü, Ferhat (2007-07-16). "'Abas: Başımıza ne geldiyse geveze Mehmet yüzünden geldi'". Sabah (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2019. Marrë më 2008-12-18. Başımıza ne geldiyse bu geveze Mehmet'in (Eymür) yüzünden geldi.
 8. ^ Today's Zaman, 7 dhjetor 2011, Former MİT official Eymür puts blame on former police chief Ağar for extrajudicial killings Arkivuar 30 dhjetor 2013 tek Wayback Machine
 9. ^ a b Akiner, Tolga (2008-11-27). "Güney, Mehmet Eymür'ün elemanı mı?". Radikal (në turqisht). Marrë më 2008-11-27.
 10. ^ a b Yılmaz, Meltem (28 nëntor 2008). "Yasadışı oluşum Emniyet'e kaydı". Cumhuriyet (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2011. Marrë më 29 nëntor 2008.
 11. ^ Gurel, Soner (2008-11-28). "İşte Kontrterör'ün tartışmalı tarihi". Hürriyet (në turqisht). Marrë më 2008-11-29.
 12. ^ a b "State gangs are being cleaned out". Turkish Daily News (në anglisht). 1998-08-25. Arkivuar nga origjinali më 2008-11-14.
 13. ^ Hurriyet Daily News, 3 October 1998, Former senior MIT director to work in sugar refineries
 14. ^ Atar, Ersan; Sik, Barsin (2000-05-23). "Eymur'un acik adresi elcilikte". Milliyet (në turqisht). Marrë më 2008-12-12.
 15. ^ Suzal, Savaş (2000-03-11). "Eymür: Teklif edilse CIA'de çalışabilirim". Sabah (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2009. Marrë më 2008-12-17.
 16. ^ Zaman, Amberin (2000-08-19). "Ex-Spy Spins Web of Collusion in Turkey's War Against Kurds". Los Angeles Times (në anglisht). fq. A-2. Marrë më 2008-09-19.