Tansu Çiller

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tansu Çiller
(Tansu Çiller) Rueda de prensa de Felipe González y la primera ministra de Turquía. Pool Moncloa. 16 de noviembre de 1995 (cropped) (cropped).jpeg
Kryeministrja e 22-të e Turqisë
25 qershor 1993 – 6 mars 1996
Paraardhësi: Süleyman Demirel
Pasardhësi: Mesut Jëllmaz
Ministre e Punëve të Jashtme
28 qershor 1996 – 30 qershor 1997
Paraardhësi: Emre Gönensay
Pasardhësi: Ismail Cem
Ministre e Ekonomisë
20 nëntor 1991 – 9 qershor 1993
Paraardhësi: Ekrem Pakdemirli
Pasardhësi: Ajkon Doan
Të dhënat personale
Lindi më: 24 maj 1946
Lindi në: Stamboll, Turqi
Profesioni: Ekonomike, Akademike
Shkolla e kryer: Universiteti Boğaziçi
Partia politike: Parta e Rrugës së Vërtetë (1990-2002)
Bashkëshortja Özer Uçuran Çiller (m.1963)
Fëmijë 2
Tansu Çiller

Tansu Penbe Çiller (lindi më 24 maj 1946) është akademike, ekonomike dhe politikane turke që shërbeu si Kryeministre e 22-të e Turqisë mes viteve 1993 dhe 1996. Ajo u bë e vetmja femër dhe e para që ka mbajtur postin e kryeministrit. Si udhëheqëse e Partisë së Rrugës së Vërtetë, ajo shkoi njëkohësisht për të shërbyer si Zëvendëse e Kryeministrit dhe Ministre e Punëve të Jashtme mes viteve 1996 dhe 1997.

Si profesore e ekonomisë, Çiller u emërua Ministre e Shtetit me përgjegjësi ekonomike nga kryeministri Süleyman Demirel në vitin 1991.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çiller lindi në Stamboll, babai i saj së pari ishte ekonomist dhe pastaj guvernator i Provincës Belxhik gjatë viteve 1950. Ajo diplomoi në shkollën ekonomike në Kolegjin Robert pas mbaroi Kolegjin Amerikan për vajza në Stamboll. Ajo morri M.S.Universitetin e Nju Hëmpshërit dhe PhDUniversitetin e Keneriket.

Çiller mësoi ekonominë në Kolegjin Franklin dhe MarshallLancaster, Pennsylvania. Në vitin 1978, ajo u bë ligjëruese në Universitetin Boğaziçi në Stamboll dhe në 1983 u bë profesore në njëjtin institucion.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çiller hyri në politikë më 1990, duke i'u bashkuar Partisë së Rrugës së Vërtetë (DYP) si këshilltare ekonomike e ish-kryeministrit Süleyman Demirel. Ajo u zgjodh në parlament më 1991 si zëvendëse duke përfaqësuar Stambollin. DYP u bë partia më e madhe me 27% të vendeve në parlament dhe Demirel formoi koalicion qeveritar. Ajo u zgjodh në bordin ekzekutiv të DYP dhe fitoi pozitën zëvendëse e kreut.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tansu Çiller është e martuar me Özer Uçuran Çiller dhe ka dy fëmijë.