Jump to content

Kryeministri i Turqisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kryeministria turke.

Kryeministri i Turqisë, zyrtarisht kryeministri i Republikës së Turqisë (Turqisht: Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı), ishte kreu i qeverisëRepublikës së Turqisë nga viti 1920 deri në vitin 2018, i cili udhëhoqi një koalicion politik në Parlamentin turk dhe kryesoi kabinetin. Gjatë gjithë historisë politike të Turqisë, funksionet dhe kompetencat e postit kanë ndryshuar herë pas here. Para shpërbërjes së tij si rezultat i Referendumit Kushtetues të vitit 2017, mbajtësi i kryeministrisë ishte përgjithësisht figura dominuese në politikën turke, duke tejkaluar presidentin.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]