Jump to content

Qeveria e Turqisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Parlamenti i Turqisë.

Qeveria e Turqisë (Turqisht: Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti) është qeveria kombëtare e Turqisë. Ajo qeveriset si një shtet unitar nën një demokraci përfaqësuese presidenciale dhe një republikë kushtetuese brenda një sistemi pluriform shumëpartiak. Termi qeveri mund të nënkuptojë ose grupin kolektiv të institucioneve (degët ekzekutive, legjislative dhe gjyqësore) ose veçanërisht Kabinetin (ekzekutivin).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]