Askim, Suedi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjiri i Askimit. Pamje nga veri-perëndimi të Hagkroksvägen në Göteborg

Askim është një lagje në pjesën jug-perëndimore të Göteborg, Suedi. Në veriperëndim të Askimit është Västra Frölunda, në lindje është Mölndal dhe deti është në perëndim.

Komuna rurale e Askimit përbëhet nga një sipërfaqe prej 36,14 km2 (1953). Zonat urbane ishin (1953) në veri të Askimit me Trollåsen - rreth 800 banorë - Kobbegården me 300, Hovås me 450 dhe Brottkärr dhe zona e Billdal me 450 banorë. Numri i pronave ishte (1953) përafërsisht 1,100, nga të cilat rreth 40 përqind përbënin strehimin e verës. Policia e renditi komunën në rrethin e peshkimit të qarkut Hisingen dhe brenda kësaj përbënte një distrikt të veçantë policor.

Në vitin 1974, komuna e Askimit ishte inkorporuar me komunën e Göteborgut. Popullsia atëherë ishte 14.387 banorë. Në vitin 1977, numri ishte rritur në 19 435 banorë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Göteborgsguiden, Svenska Turistföreningen & Göteborgs Stads informationsavdelning 1979, s. 251