Rubiaceae

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Asperula)
Jump to navigation Jump to search
Rubiaceae
Galium verum
-
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Gentianales
Familja: Rubiaceae
Grupi

Nën famljet

Egyptian Starcluster Pentas lanceolata

Rubiaceae

është familje e njohur me disa emra latinë si madder, bedstraw etj. Bimët tjera të futura këtu janë edhe të cinchona, partridgeberry, gambier, ixora, dhe aal. Një numër antarësh të failjeve Dialypetalanthaceae, Henriqueziaceae, Naucleaceae dhe Theligonaceae janë futur në familjen Rubiaceae sipas grupit Angiosperm Phylogeny Group. Tani janë diku 600 nënëfamilje me 10.000 antarë në familjen Rubiaceae

Njëgjira[redakto | përpunoni burim]

(lat. asperula odorota)

Familjet[redakto | përpunoni burim]

Kjo familje ndahet në tri nënfamilje të mëdha :

 • Rubioideae
  • Anthospermeae
  • Argostemmateae
  • Coussareeae
  • Craterispermeae
  • Danaideae
  • Gaertnereae
  • Lasiantheae
  • Morindeae
  • Ophiorrhizeae
  • Paederieae
  • Perameae
  • Psychotrieae
  • Rubieae
  • Sabiceeae
  • Schradereae
  • Spermacoceae
  • Theligoneae
  • Urophylleae
  • Virectarieae
 • Cinchonoideae
  • Calycophylleae
  • Catesbaeeae
  • Naucleeae
  • Chiococceae
  • Cinchoneae
  • Condamineeae
  • Coptosapelteae
  • Guettardeae
  • Hamelieae
  • Hillieae
  • Isertieae
  • Mussaendeae
  • Rondeletieae
  • Simireae
  • Exostema group
 • Ixoroideae
  • Alberteae
  • Coffeeae
  • Cremisporeae
  • Gardenieae
  • Hippotideae
  • Ixoreae
  • Octotropideae
  • Pavetteae
  • Retiniphylleae
  • Sipaneeae
  • Vanguerieae

Në degën Rubiaceae

Në degën Henriquezaceae:

Në degën Naucleacea:

Shiko dhe këtë[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]


P biology blue.png Ky artikull në lidhje me biologjinë është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.