Astrit Beluli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Astrit Beluli piktor shqiptar. Shkollën për pikturë e ka mbaruar në vitin 1976 në Tiranë, pastaj filloj punë në Tepelenë, si mësues vizatimi në shkollën tetëvjeçare “Avni Rustemi”. Pastaj ka punuar në të gjithë rrethin e Tepelenës si në Memaliaj 12 vjet, Hormovë, Qesarat, Kras, Sinanaj, 4 vjet, Gusmar, pastaj Memaliaj pastaj përsëri në Tepelenë deri në vitin 1998. Më vonë iku në Greqi me gjithë familjen, pastaj u kthye dhe jeton e punon në Tiranë. Ka hapur katër ekspozita individuale dhe një nga këto në Tiranë në Muzeun Kombëtar të titulluar “Labëria ime” ku ai përcjell një art të veçantë dhe plot ndjenjë. [1] [2] [3]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.time.al/Lajme/19-08-08-Astrit-Beluli-Piktura-klasike-eshte-ne-rivalitet-me-abstraksionisten.aspx/
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 korrik 2020. Marrë më 3 korrik 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ http://www.time.al/Lajme/19-06-03-Intervista-Flet-piktori-Astrit-Beluli-Ekspozita-Laberia-ime-percjell-vlerat-e-kesaj-krahine.aspx/