Atdhè Tjetër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Atdhè Tjetër
AutoriFaruk Myrtaj
Titulli origjinalAtdhè Tjetër
ShtetiShqipëria
GjuhaShqip
ZhanriRoman
BotuesiBotimet "Milosao"
Botimi2012
Media tipi
Faqe244
ISBN978-99956-15-49-9

"Atdhè Tjetër" është një roman i shkrimtarit shqiptar Faruk Myrtaj botuar në vitin 2012.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tematikat kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krahasime me vepra të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Citime nga vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romani fillon me ekstraktin e më poshtëm:

«Më kish ndodhur të udhëtoja dendur me atë tren lokal, isha mësuar me të, s'kish pse të më dukej i çuditshëm. I çuditshëm më ngjante vetëm pasi dikush, që vizitoi vendlindjen time, vërejti se ky tren ecte aq ngadalë sa mund të zbrisje prej vagonit të fundit, të ndizje cigarin te një këmbësor dhe të hipje sërisht në të

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]