Attilio Stazio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Attilio Stazio (Napoli, 18 korrik 1923 – Napoli, 7 mars 2010) ishte një studiues numizmatik italian.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimin e kreu në shkollën e Laura Breglia, Ai Ishte Profesor i numizmatikës greko-romake nër Universitetin e Napolit "Federico II" në të cilën ai mbante pozitën profesor emeritus. Ai ka qenë animator, që nga fillimet, në vitin 1961, si p.sh. Konferencat ndërkombëtare për Magna Grecia në Taranto, pastaj Konferencat e Tarantinit, organizuar nga ISAMG, Instituti për historinë dhe arkeologjinë E Magna Grecia, ku ai ishte president[1].

Instituti, përveç organizimit të konferencave vjetore, ka një bibliotekë me mbi njëzet mijë vëllime, në dispozicion të studentëve dhe studiuesve. Attilio Stazio ishte pjesë e bordit të Drejtorëve të Società Magna Grecia, themeluar nga Umberto Zanotti Bianco në vitin 1920, dhe në bordin e Drejtorëve të Shoqëria napolitane e Historisë së Atdheut.

Ai ishte gjithashtu anëtar i Rrethit Numizmatik Apulian, ku ishte bashkuar në vitin 1954. Ai ishte drejtor i Muzeu Arkeologjik Kombëtar të Napolit, dhe ka mbajtur postin e Presidentit të Mbikëqyrës së Antikave për Pulia dhe Materano, në samitin e të cilit ai do të pasohet nga Felice Gino Lo Porto dhe miku i tij Dinu Adameșteanu.

Në Universitetin e Leces ai drejtoi Departamentin e Shkencave të Antikitetit, themeluar nga Giuseppe Nenci njohur si Institut i Arkeologjisë dhe Historisë Antike, në krye të të cilit më parë kishte qenë Dinu Adameșteanu. Ai ishte president i Instituti Italian të Numizmatikës, në Romë nga viti 1991 deri në vdekjen e tij[2] më 7 Mars 2010, në shtëpinë e tij në Napoli.

Në vitin 2006 nga ana e Ministrisë së Trashëgimisë Kulturore iu dha Medalje e Artë për Dashamirësit e Kulturës dhe Artit[3], shoqëruar me motivacionin e mëposhtëm: "arkeolog me famë të qartë, veçanërisht ekspert në numizmatikën greke dhe romake, është anëtar i organeve italiane dhe të huaja dhe drejtor i instituteve më të rëndësishme numizmatike italiane. Ai është autor i shkrimeve të shumta mbi historinë e artit grek, antikitetet greke e romak dhe të numizmatikës së Magna Grecia, italikë e bizantine»

Në vitin 2008 ai mori mirënjohjen qytetar nderi i qytetit të Tarantos.[4][5]. Në vitin 2009 u vlerësua me Çmimin "Master i Numizmatikës" nga Rrethi Numizmatik Apulian.

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • I rapporti tra le due sponde adriatiche attraverso la documentazione numismatica - 1976
 • Monetazione greca e indigena nella Magna Grecia - 1983
 • Monetazione dei Greci d'Occidente - 1995,
 • 1995, Premio internazionale Colonie Magna Grecia "Arialdo Tarsitano" con la seguente motivazione «Ad Attilio Stazio, che in sintesi di studio e d'opera sa mirabilmente ridare voce alla grande civiltà della Magna Grecia»
 • Modelli di gestione del territorio delle poleis italiote e siceliote nella documentazione numismatica - 1999,
 • 2009, Premio “Maestri di numismatica” conferito dal Circolo numismatico pugliese.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Struttura organizzativa, dell'ISAMG, Istituto per la storia e l'archeologia della Magna Grecia, dal sito www.isamg.it
 2. ^ Storia Arkivuar 25 gusht 2019 tek Wayback Machine dell'Istituto italiano di numismatica
 3. ^ O Onorificenze - Dettaglio del decorato, da Quirinale.it, sito della Presidenza della Repubblica Italiana
 4. ^ News, dal sito dell'ISAMG, Istituto per la storia e l'archeologia della Magna Grecia
 5. ^ Articolo[lidhje e vdekur] del Corriere del Mezzogiorno del 29 aprile 2008