Aurora (mjetfluturimi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Aurora (nga lat. - agimi), i njohur edhe si "SR-91 Aurora" është një mjet i hamendësuar fluturues amerikan, i cili besohet të jetë një avion zbulues, i aftë për shpejtësi përtejzanoremah 5+ (mëse 6 000 km/o), me një shtytje nga një lëndë djegëse të përzier, hidrogjen ose metan, statoreaktor, reaktiv tejzanor, shtytje magnetohidrodinamike. Hamendësohet të jetë ndërtuar në vitet 1980 ose 1990, nga firma " Lockheed Advanced Development Company" (e cila është edhe prodhuesja e bombarduesit B-2), si pasues i avionit të vjetër dhe të shtrenjtë SR-71 Blackbird, të projektit «Copper Canyon».

Nje raport i Ministrise britaneze te mbrojtjes, leshuar ne maj te vitit 2006, permend perparesine e Forcave Ajrore Amerikane per te prodhuar nje aeroplan tejzanor me shpejtesi mah 6, por nuk ka dale asnje tregues per vertetimin e ekzistences se nje projekti te tille. Besohet se projekti aurora është fshire per shkak te ngritjes nga avione spiune ne mjete ajrore fluturuese panjerez (paekipazh) dhe satelite zbulues te cilet mund te kryejne te njejten detyre si nje avion spiun.

Per shkak te mbajtjes se fshehte te projektit aurora, permendet shpesh nga UFO dhe teoria komplotiste dhe është objekt spekulimesh.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Vrojtime dhe dëshmi[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]