Aurora Borealis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Aurora Borealis[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aurora Borealis

- Dritat e shndritshme të aurorës në të vërtetë janë goditjet midis grimcave të cilat janë të ngarkuara elektrikisht nga dielli qe hynë në atmosferën e tokës. Dritat shihen mbi polet magnetike te hemisferës veriore dhe jugore. Ato njihen si “Aurora borealis” në very dhe “Aurora australiane” ne jug[1].

- Aurora borealis gjithmonë ka fascinuar njerëzimin me ngjyrat e ndryshme të cilat ajo i paraqet, dhe njerëzit udhëtojnë më mijëra milje vetëm për të parë dritat mahnitëse të cilat shfaqen në atmosferën e tokës.

Përderisa elektronet hyjnë në atmosferën e tokës, ata do të ndeshen me me atomet e oksigjenit dhe atomet e nitrogjenit në lartësi prej 32 deri në 321 kilometra mbi sipërfaqen tokës[2].

- Aurora paraqitet në shumë ngjyra të ndryshme edhepse ngjyra e zbehtë gjlbërt dhe ngjyra rozë janë më të zakonshme. Dritat e aurorës paraqiten në forma të ndryshme si në formë të reve të ndriçuara, si perde te valëzuara ose si rreze që ndriçojnë qiellin me një shkëlqim të mahnitshëm[1].

Në varësi nga atomet të cilat ndeshen mes veti dhe lartësisë nga toka se ku ndeshen ata aurora merr ngjyra të ndryshme :

• Gjelbërt – oksigjen , deri në 241 kilometra lartësi
• Kuqe – oksigjen , mbi 241 kilometra lartësi
• Kaltërt – nitrogjen , deri në 96 kilometra lartësi
• Vjollcë – nitrogjen , mbi 96 kilometra lartësi
Add caption here

Të gjitha forcat magnetike dhe elektrike reagojnë me njëra-tjetrën duke ndërruar vazhdimisht kombinimet e ngjyrave. Këto ndryshime njihen si “vallja” e aurorës[2].

Duke u bazuar në kërkimet të cilat janë bërë për aurora borealis thuhet se aktiviteti i saj është ciklik, duke ndodhur çdo 11 vite, perioda e ardhshme do të jetë në vitin 2013, ku dimri është sezona më e mirë për të parë dritat[3].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Northern Lights or Aurora Borealis Explained
  2. ^ a b HowStuffWorks "How does the aurora borealis (the Northern Lights) work?"
  3. ^ http://www.northernlightscentre.caa/northernlights.html[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]


Crystal Project konquest.png Ky artikull në lidhje me Astronomia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.