Aventurat e Xhonathan Gullible

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Aventurat e Xhonathan Gullible (Anglisht: The Adventures of Jonathan Gullible) është një libër i shkruar nga profesori i ekonomisë Ken Schooland. Megjithëse libri lexohet nga shumë të rritur, ai u drejtohet kryesisht moshave të reja, me shpresën e të prezantuarit të këtyre moshave me shqetësimet rreth shoqërive etatiste (me kontroll të përhapur të shtetit në jetën e individit) në mënyra që të kuptohen më lehtë.[1]

Parathënia e librit (në versionin anglez), "The Philosophy of Liberty", është përshtatur në një film me metrazh të shkurtër mjaft të famshëm, që është shpërndarë në internet në formate të ndryshme, si flash animation,[2] video,[3] slideshow apo text.[4][5]

Libri është përkthyer edhe në gjuhën shqipe në vitin 1998.

Konspekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhonathani është një djalë që jeton në një qytetë të vogël dhe që shpesh ëndërron të shkojë nëpër aventuar. Një ditë, ndërsa është në det me barkën e vet, një stuhi e çon në një ishull, ku ai fillon të mësojë rreth ekonomisë, ligjeve dhe rregullave të tjera të çuditshme që banorët e ishullit duhet të ndjekin.

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gary Gibson. (7 prill 2011). Top Libertarian And Austrian Economic Books, The Daily Reckoning
  2. ^ "The Philosophy of Liberty Flash Animation". International Society for Individual Liberty. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 korrik 2012. Marrë më 2009-06-11. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "The Philosophy of Liberty". YouTube. Marrë më 2009-06-11. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The Philosophy of Liberty". But Now You Know. Marrë më 2009-08-11. Lidhje e jashtme në |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "The Philosophy of Liberty". The Adventures of Jonathan Gullible. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 dhjetor 2014. Marrë më 2009-08-11. Lidhje e jashtme në |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]