International Society for Individual Liberty

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

International Society for Individual Liberty (shk. ISIL, shq. Shoqëria ndërkombëtare për liri individuale) është një organizatë jo-fitimprurëse, edukacionale libertariane me bazë në San Francisco. Ajo inkurajon aktivizëm në fushat e libertarianizmit dhe të drejtave individuale. Historia e organizatës daton që prej vitit 1969[1][2] me emrin Society for Individual Liberty,[3] themeluar nga Don Ernsberger dhe Dave Walter. Emri aktual u adoptua në 1989.[4][5] ISIL ka anëtarë në mbi 80 vende të botës.[6]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "History at ISIL site". Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2008. Marrë më 30 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "About ISIL at ISIL site". Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2008. Marrë më 30 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Rebecca E. Klatch, A Generation Divided: The New Left, the New Right, and the 1960s[1], University of California Press, 1999 ISBN 0-520-21714-4, 12, 231, 263
  4. ^ Ballot Access News obituary of Vincent Miller
  5. ^ Libertarian Party obituary of Vincent Miller
  6. ^ "Liberty Guide". Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2009. Marrë më 30 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coordinates: 37°47′25″N 122°24′15″W / 37.7903°N 122.4041°W / 37.7903; -122.4041[2]