Awilda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Awilda e vizatuar nê The Pirates Own Book

Awilda ose Alvida ishte një pirate që pretendohet që udhëhoqi ekuipazhin e saj dhe më vonë u bë mbretëreshë e Danimarkës. Sidoqoftë shumë historianë konsiderojnë një legjendë.

Legjenda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Awilda ishte vajza e një mbreti skandinav shekullit të 5-të;[1][2] të referuara në një burim si mbreti i Synardus dhe Gotëve.[3] se mbreti, babai i saj, kishte rregulluar një martesë për Alfin, princin e kurorës së Danimarkës, babai i të cilit ishte mbreti Sygarus i Danimarkës.[3] Megjithatë, Awilda refuzoi zgjedhjen e babait të saj. Ajo dhe disa nga shoqet e saj të veshur si marinarë dhe komanduan një anije.[2][3] Ndërsa lundronte, ata erdhën në një anije pirate që kishte humbur kohët e fundit kapiteni i saj, dhe piratët zgjodhën Awilda si kapitene të tyre.[2][3] Mbreti i Danimarkës dërgoi birin e tij dhe një anije detare për të luftuar me "piratët" e egër.[2][3] Princi Alf dhe njerëzit e tij ishin në gjendje të hipnin në anije dhe të fitonin dorën e sipërme në betejë.[2][3] Me sa duket, Awilda ishte aq i impresionuar me guximin e princit që ajo zbuloi identitetin e saj të vërtetë dhe pranoi të martohej me Alfin.[2][3] Ata u martuan në bord dhe jetuan përgjithmonë si Mbret dhe Mbretëreshë të Danimarkës.[3]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Poeti italian Torquato Tasso shkruan tragjedinë e tij më të famshme në historinë e saj, të quajtur Re Torrismondo, ku Alvida premtohet në martesë me mbretin e Suedisë, Germondo, por bie në dashuri me Torrismondo, kështu që ajo vendos të kryejë vetëvrasje në mënyrë që të mos zgjedhë mes dashuri dhe nderit.
  • Në serialin e famshëm të animuar One Piece, një kapitene pirate quhet Alvida, në lidhje me Alwida.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Samuel Astley Durham, History of Denmark, Sweden, and Norway, Volume 3, The cabinet cyclopaedia, p. 317 (Longman, Orme, Brown, Green & Longmans and John Taylor, 1840). Found at Google books. Retrieved September 16, 2010.
  2. ^ a b c d e f Skadi Meic Beorh (2009), Pirate Lingo, Wildside Press LLC, fq. 9, ISBN 978-1-4344-0510-4 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Found at Google books. Retrieved September 16, 2010.
  3. ^ a b c d e f g h Ellms, Charles. "The Pirates Own Book (c. 1837)". Gutenberg books online (në anglisht). Marrë më 16 shtator 2010.