Jump to content

Ayako Wakao

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ayako Wakao
U lind në8 nëntor 1933
KombësiaJaponeze

Ayako Wakao (Japonisht: 若尾 文子 Wakao Ayako, lindi më 8 nëntor 1933) është aktore japoneze. Ajo u shfaq mbi 100 filma artistikë, plus filma dhe seri televizive të shumta. Ajo ishte një aktore e preferuar e regjisorit Yasuzo Masumura, ku luante në 25 filma. Përveç shumë bashkëpunimeve të saj me Masumurën, ajo ishte një e preferuar e Kon Ichikawa. Ajo u shfaq në filmin e Kenji Mizoguchi, Një Geisha dhe Rruga e Turpit.[1] Ajo gjithashtu u shfaq në Floating Weeds me regji të Yasujirō Ozu.[2]

Wakao u martua me arkitektin Kisho Kurokawa në vitin 1960. Ata nuk kishin fëmijë. Në vitin 2007, të dyja zhvilluan fushata të pasuksesshme për vendet në dhomën e sipërme të Parlamentit Japonez, përpara se Kurokawa të vdiste në tetor të atij viti.[3]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serial[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Richie, Donald (11 nëntor 2011). "Mizoguchi's street of shame" (në anglisht). The Japan Times.
  2. ^ Bett, Alan (30 nëntor 2012). "Floating Weeds" (në anglisht). The Skinny.
  3. ^ Sokol, David (17 tetor 2007). "Kisho Kurokawa Dies at 73" (në anglisht). Architectural Record.