Jump to content

Tokiwa Gozen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tokiwa Gozen duke u larguar me fëmijët e saj nëpër borë; një pikturë e shekullit 19-të nga Utagawa Kuniyoshi

Tokiwa Gozen (常盤御前) (1138 – rreth vitit 1180), or Zonja Tokiwa, ishte një grua japoneze në fund të periudhës Heian dhe nëna e gjeneralit dhe samurait Minamoto no Yoshitsune. Burimet nuk pajtohen nëse ajo ishte konkubine ose gruaja e Minamoto no Yoshitomo, me të cilin kishte tre fëmijë; njëri prej tyre ishte Yoshitsune. Ajo më vonë u kap nga Taira no Kiyomori, ku ajo shërbeu si konkubine në shkëmbim për sigurinë e familjes së saj, dhe me të cilin ajo kishte një vajzë.[1]

Zonja Tokiwa shoqërohet kryesisht në literaturë dhe art, me një incident në të cilin ajo iku nëpër borë, duke mbrojtur tre djemtë e saj të rinj brenda rrobave të saj, gjatë Rebelimit të Heiji të vitit 1160.

Ajo ishte gjithashtu e njohur Hotoke Gozen, ose Zonja Buddha.

  1. ^ Morris, Ivan (1975). The Nobility of Failure. Holt, Rinehart and Winston. fq. 71-72. ISBN 9780030108112. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Frederic, Louis (2002). "Tokiwa Gozen." Japan Encyclopedia. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press.
  • Lane, Richard (1978). "Tokiwa Gozen." Images of the Floating World. Old Saybrook, CT: Konecky & Konecky.