Minamoto no Yoshitsune

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yoshitsune nga Kikuchi Yōsai

Minamoto no Yoshitsune (源 義経, 1159 – 15 qershor 1189) ishte komandant ushtarak i klanit Minamoto në fund të periudhës Heian dhe fillim të periudhës Kamakura. Gjatë Luftës së Genpeit, ai udhëhoqi një seri të betejave që përmbysi degën Ise-Heishi branch klanit Taira, duke i ndihmuar gjysmë-vëllait të tij Yoritomos të konsolidonte fuqinë. Ai konsiderohet një nga luftëtarët më të mëdhenjë dhe të fuqishëm gjatë epokës së tij, dhe një nga samurai më të famshëm në historinë e Japonisë.[1] Yoshitsune u zhduk pasi u tradhtua nga djali i një aleati të besuar.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yoshitsune ishte djali i nëntë i Minamoto no Yoshitomo, dhe fëmija i tretë i Tokiwa Gozen.[2] Emri i Yoshitsunes në fëmijëri ishte Ushiwakamaru (牛若丸). Ai lindi pak para rebelimit të Heiji në fillim të vitit 1160 në të cilën u vranë babai i tij dhe dy vëllezërit më të vjetër.[3] Ai mbijetoi këtë incident duke u larguar nga kryeqyteti me nënën e tij, ndërsa gjysma vëllai Yoritomo u dëbua në provincën Izu. Rreth moshës 10 vjeçare, Yoshitsune u vendos nën përkujdesjen e priftërinjve të Tempulli Kurama (鞍馬寺),[4] u strehua në Malet Hiei afër kryeqytetit të Kiotos. Duke mos dashur të bëhej priftë, Yoshitsune përfundimisht u largua nga një tregtar i arit i cili e njihte babanë e tij, dhe në vitin 1174 u rivendos në Hiraizumi, ku ai ishte nën mbrojtjen e Fujiwara no Hidehira, kreu i klanit Ōshū Fujiwara.[3]

Legjenda rreth Yoshitsunes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekja e Yoshitsune ka qenë shumë e pakapshme. Sipas llogarive historike të Ainu, ai nuk ka kryer seppuku, por në vend të kësaj ka shpëtuar nga rrethimi në Koromogawa, duke ikur në Hokkaido dhe duke marrë emrin Okikurumi / Oinakamui. Në Hokkaido, vendi i shenjtë i Yoshitsune është ngritur në nderin e tij në qytetin Biratori. Një teori alternative dhe e diskredituar thotë se pas shmangies së vdekjes, Yoshitsune e bëri rrugën e tij të kaluar Hokkaido dhe lundroi në kontinentin e Azisë, duke u ri-shfaqur si Xhingis Han.[5]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Babai: Minamoto no Yoshitomo
 • Nëna: Tokiwa Gozen
 • Babai i adoptuar: Ichijo Naganori
 • Gruaja: Sato Gozen (1168-1189)
 • Konkubinat:
 • Fëmijët:
  • një djalë (1184-1221) nga Shizuka
  • një vajzë
  • një vajzë e cila u martua me Minamoto no Aritsuna

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Minamoto Yoshitsune – Japanese warrior". britannica.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Morris, Ivan (1975). The Nobility of Failure. Holt, Rinehart and Winston. fq. 71–72. ISBN 978-0-03-010811-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Sansom, George (1958). A History of Japan to 1334. Stanford University Press. fq. 258–260, 291. ISBN 0-8047-0523-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Turnbull, Stephen (1977). The Samurai, A Military History. MacMillan Publishing Co., Inc. fq. 62. ISBN 0-02-620540-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "YouTube". www.youtube.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)