Mali Kurama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mali Kurama
Pika më e lartë
Ngritja584 m (1,916 ft)
Prominenca44 m (144 ft)
Emërtimi
Emri amtar[鞍馬山] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)  (Japanese)
Gjeografia
VendodhjaKyoto, Japoni
Harta topografikeInstituti i Studimit Gjeografik 25000:1 大原, 50000:1 京都及大阪
Faltore në tempullin Kurama
Porta kryesore në tempullin Kurama
Porta kryesor nga afër në tempullin Kurama

Mount Kurama (Japonisht: 鞍馬山 Kurama-yama)[1] ësht një mal në veri të Kiotos, Japoni. Është vendlindja e praktikës Reiki dhe thuhet se ishte shtëpia e Sōjōbō, mbreti i Tengu. Supozohet se ai ia mësoi artin e shpatës Minamoto no Yoshitsune.[2]

Kurama është gjithashtu vendndodhja e Festivalit të Zjarrit Kurama (鞍馬 の 火 祭 り, Kurama no Hi-matsuri), i cili zhvillohet çdo tetor. Kurama-dera (鞍馬 寺) tani është përcaktuar si një thesar kombëtar i Japonisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Gazetteer of Japan 2007" (PDF) (në anglisht). Autoriteti i Informacionit Gjeohapësinor i Japonisë. 2007. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 21 korrik 2017. Marrë më 10 prill 2017.
  2. ^ Turnbull, Stephen (1977). The Samurai, A Military History (në anglisht). MacMillan Publishing Co., Inc. fq. 61. ISBN 0026205408.