Minamoto no Yoritomo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Minamoto no Yoritomo

Minamoto no Yoritomo (源 頼朝, 9 maj 1147 – 9 shkurt 1199) ishte themeluesi dhe shōgun i parë i shogunatit Kamakura të Japonisë. Ai sundoi nga viti 1192 deri më 1199.[1] Emri i tij budistë ishte Ōgosho Atsushi Dai Zenmon (武皇嘯厚大禅門).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yoritomo ishte djali i tretë i Minamoto no Yoshitomo, trashëgimtar i klanit Minamoto (Seiwa Genji) dhe gruaja e tij zyrtare, Urahime, bijë e Fujiwara no Suenori, i cili ishte anëtar i klanit të shquar Fujiwara. Yoritomo lindi në Atsuta në Provincën Owari[2][3][4] (sot Atsuta-ku, Nagoya). Në atë kohë, gjyshi i Yoritomos Minamoto no Tameyoshi ishte kreu i Minamotos. Emri i tij i fëmijërisë ishte Oniwakamaru (鬼 武 丸).

Në vitin 1156, ndarjet fraksionale në gjykatë shpërthyen në një luftë të hapur brenda kryeqytetit. Perandori Toba dhe i biri i tij, Perandori Go-Shirakawa, u bashkuan me djalin e regjentit Fujiwara Fujiwara Fujiwara no Tadazane, Fujiwara no Tadamichi, si dhe Taira no Kiyomori (një anëtar i klanit Taira), ndërsa perandori i përkulur Sutoku u bashkua me djalin e vogël të Tadazane, Fujiwara no Yorinaga. Kjo njihet si rebelimi i Hōgenit.[5]:210–211, 255

Seiwa Genji u ndanë. Kreu i klanit, Tameyoshi, u ankua me Sutoku; djali i tij, Yoshitomo, u bashkua me Toba dhe Go-Shirakawa, si dhe Kiyomori. Në fund, mbështetësit e Go-Shirakawa fituan luftën civile, duke siguruar kështu fitore për Yoshitomo dhe Kiyomori. Sutoku u vu nën arrest shtëpiak dhe Yorinaga u plagos për vdekje në betejë. Tameyoshi u ekzekutua, edhe pas lutjeve të shumta nga Yoshitomo. Sidoqoftë, Go-Shirakawa dhe Kiyomori ishin të pamëshirshëm, dhe Yoshitomo e gjeti veten si kreu i Minamotos dhe fisit, ndërsa Yoritomo u bë trashëgimtar.[5]

Yoritomo dhe klani Minamoto zbriti nga familja perandorake në anën e babait të tij. Megjithatë, në Kioto, klani Taira, tani nën udhëheqjen e Kiyomorit, dhe klanin Minamoto, nën udhëheqjen e Yoshitomo, filloi përsëri të ballafaqohej.[5]:239–241, 256–257

Kiyomori u mbështet nga Fujiwara no Michinori (i njohur edhe si Shinzei), ndërsa Yoshitomo u mbështet nga Fujiwara no Nobuyori. Kjo njihej si rebelimi i Heijit (janar-shkurt 1160). Shtëpiat e ish-perandorit dhe Shinzei u dogjën, ndërsa Shinzei u kap dhe u mbyll. Megjithatë, Minamoto nuk ishin të përgatitur mirë dhe Taira mori kontrollin e Kiotos. Yoshitomo iku nga kryeqyteti, por më vonë u tradhtua dhe u ekzekutua nga një mbajtës.[5]

Pas kësaj, Minamoto dhe aleatët e tyre u imponuan kushte të ashpra. Vetëm tre të rinjtë e Yoshitomo mbetën të gjallë, kështu që Kiyomori dhe klani Taira tani ishin udhëheqësit e padiskutueshëm të Japonisë.[5]:258–260 Yoritomo, kreu i ri i Minamotos, u dëbua. Yoritomo nuk u ekzekutua nga Kiyomori për shkak të lutjeve nga njerka e Kiyomorit. Vëllezërit Yoritomo, Minamoto no Noriyori dhe Minamoto no Yoshitsune u lejuan gjithashtu të jetonin.[6]

Yoritomo u rrit në mërgim. Ai u martua në klanin Hōjō, të udhëhequr nga Hōjō Tokimasa, duke u martuar me vajzën e Tokimasit, Hōjō Masako.[6]:147[5]:371 Ndërkohë, ai u njoftua për ngjarjet në Kioto falë miqve të dobishëm. Shpejt, mërgimi pasiv i Yoritomos duhej të mbaronte.[7]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nussbaum, Louis-Frédéric. (2005). "Minamoto no Yoritomo" in Japan Encyclopedia, p. 635, f. 635, në Google Books.
  2. ^ "系図纂要(Keizusanyo)"
  3. ^ "尾張名所図会(Owarimeishozue)"
  4. ^ "尾張志(owarishi)"
  5. ^ a b c d e f Sansom, George (1958). A History of Japan to 1334. Stanford University Press. fq. 210–211, 255–258. ISBN 0804705232. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b Sato, Hiroaki (1995). Legends of the Samurai. Overlook Duckworth. fq. 30. ISBN 9781590207307. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Turnbull, Stephen (1977). The Samurai, A Military History. MacMillan Publishing Co., Inc. fq. 40, 50–51. ISBN 0026205408. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)