Ayman Ashraf

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ayman Ashraf
Ayman Ashraf, Al AHLY TV - May 7, 2021.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëAyman Ashraf Elsembeskany[1]
Data e lindjes9 prill 1991
Vendi i lindjesKajro, Egjipt
Gjatësia1.74 m[1]
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualAl Ahly
Numri12
Karriera në rini
2005–2009Al Ahly
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2009–2014Al Ahly12(0)
2014–2017Smouha (huazim)91(4)
2017–Al Ahly45(2)
Ekipi kombëtar
2009–2014Egjipti U-209(0)
2016–Egjipti5(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Ayman Ashraf Elsembeskany (Arabisht: أيمن أشرف) (lindi më 9 prill 1991) është futbollistë egjiptianë i cili luan për Al Ahly dhe poashtu për kombëtaren egjiptiane.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ayman Ashraf bëri debutimin e tij kundër Ittihad El Shorta, ai filloi lojën në mungesë të Sebastiao Gilberto dhe Sayed Moawad. Ayman Ashraf ka dëshmuar vlerën e tij në ekipin Ahly që bëri debutimin e tij afrikan kundër Gunners të Zimbabvesë në Kairo një ndeshje që përfundoi 2-0 në favor të Al Ahly, Më 16 prill Ayman Ashraf luajti 20 minuta derbit të Kajros mes Ahly dhe Zamalek që përfundoi 3-3.[2]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj të vitit 2018 ai u emërua në skuadrën paraprake të Egjiptit për 2018 FIFA Kupën e Botës në Rusi. Ai shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar më 25 maj 2018 kundër Kuvajtit që përfundoi me një barazim 1-1.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "2018 FIFA World Cup Russia – List of Players" (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 4 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 qershor 2018. Marrë më 4 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ayman Ashraf Arkivuar 23 janar 2020 tek Wayback Machine footmercato.net (french)