Azez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Azaz
أعزاز‎‎
Qytet
noform
Azazi gjatë luftës civile siriane
Vendndodhja
Azaz is located in Siria
Azaz
Azaz

Koordinatat: 36°35′10″V 37°2′40″L / 36.58611°V 37.04444°L / 36.58611; 37.04444

Administrimi
Shteti Flamuri Siria
Guvernorati Guvernorati Halep
Distrikti Distrikti Azaz
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 600 m (m.n.d.)
Popullsia 66,138 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Koordinatat 36° 35′ 10″ Veri

37° 2′ 40″ Lindje

Azaz (Arabisht: أعزاز‎‎) është qytet në veriperëndim të Sirisë. Ndodhet rreth 50 kilometra larg Aleppos. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2004, qyteti ka pasur 31,623 banorë.[1] Sipas vitit 2015, banorët e qytetit kanë qenë më së shumti arabë, por ka gjithashtu kurdë dhe turkmenë.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ General Census of Population and Housing 2004 Arkivuar 9 dhjetor 2012 tek Archive.today.
  2. ^ Selin Girit (18 shkurt 2016). "Syria conflict: Why Azaz is so important for Turkey and the Kurds". BBC News. Marrë më 10 nëntor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)