Azis Nesin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mehmet Nusret Nesin ose i njohur si Aziz Nesin (b 20 dhjetor 1915, Hejbeliada, Istanbul, Istanbul -.. D 6 korrik 1995, në Alacati, Cesme, Izmir), humor, tregime, veprat e shumë të cilit në teatër dhe poezi degë e humorit turk autor.

UNESCO publikon Indeksi Translationum quajtur përkthim botëror bibliografi sipas Aziz Nesin, punën turke që autorët përfshijnë Orhan Pamuk, Jashar Qemal dhe Nazim pastaj punon Dituria është author're i katërt më i përkthyer në gjuhë të huaja. [3]

Temat [Hide] 1 Fëmijëria 2 Jeta Learning 3 jeta e punës 4 Art Life 4,1 1940 4.2 1950 4.3 1960 4.4 1970 4,5 1980 4.6 në 1990 dhe Sivas masakrën 4.7 Vdekja dhe testament 5 forma të mëdha drejtshkrimore 6 Punon 6,1 Stories (Histori) 6,2 Novela 6,3 Kujtime 6.4 Letra etj

6,5 Tales 6.6 Rregullimi i 6,7 libra Klauzolë 6,8 shënime udhëtimi 6,9 Games 06:10 Poezi 06:11 Fjalime 06:12 corpus 7 librat e shkruar mbi Aziz Nesin 8 çmime marra 9 Shih edhe 10 Bibliografia Fëmijëria [edit | edit burim] Aziz Nesin, u lind më 20 dhjetor 1915, Stambollit Hejbeliada. Babai i tij, Abdul Aziz Beu u transferua në Stamboll nga Giresun Şebinkarahisar Ocaktaş vendbanim dhe fshat bën një jetë duke bërë kopshtarisë. [4]

Mësoni jeta [edit | edit burim] Aziz Nesin, 1924 në emër Sulaimaniya Stambollit të ndryshohet më vonë Stambollit 7. fillore "Sulejman Magnificent 3 Shkolla Primitive hyrë në klasë. Pas studimeve për dy vite shkollore Darüşşafaka Lartë, 1935 Kuleli Shkolla e Lartë Ushtarake , 1937, u bë toger diplomua në Akademinë Ushtarake të Ankarasë. Ai u diplomua në fund në 1939, Akademia Shkencat Ushtarake. Në këtë periudhë ai vazhdoi një dorë e tij, Akademia e Arteve të Bukura i Departamentit dekorative Arteve. Në një intervistë të tij se jeta edukativ "Intelektuale ndjekin "deklaroi se ata gjithashtu të sjellë diçka.

Duke punuar jetën [edit | edit burim] Çfarë ju merrni pas mbarimit të Akademisë Ushtarake në Ankara u bashkua ushtrisë me gradën e togerit. Duke filluar nga 1941 II. 2 vjet Tented në Thrakë gjatë Luftës së Dytë Botërore ai punoi në kamp. Kalaja e Erzurumit në 1942 Batalioni Engineer ishte caktuar për të komandantit të Brigadës dhe u plagos në një aksident me bombë. Erzincan, u akuzua për kryerjen e një arsenal të shkatërruar nga tërmeti. 1944 në Ankara mori pjesë në hapjen e kurseve të para tank në Akademinë Ushtarake. Në të njëjtin vit pas marrjes nga anti-ajrore foleve të zjarrit në Zonguldak emëruar edhe toger gradën e "abuzuar me detyrat dhe kompetencat e tij", u hoqën nga ushtria në padi.

Arti i jetës [Ndryshimi | Ndryshimi burim] 1940 [edit | edit burim] Pas largimit nga shërbimi ushtarak dyqan ushqimore për një kohë, në vitin 1945, pasi duke bërë detyra të tilla si interes të kontabilitetit Sedat Simavi "Yedigün" hyrje në revistën; atëherë ai do të bëjë mirë si proofreading dhe shkrim gazetën Karagoz. Bërë profesionalisht dramaturgësh dhe Tan filloi kolumnist tij gazete në të njëjtin vit. 4 dhjetor 1946 një grup i gazetës i ri kolegj Tan në djegien, e numri tetë herë, u përpoq për të hequr revistën nga revista javore e shtunë. Kjo revistë gjithashtu përfunduar këtë test, Vatan filloi të punojë në gazetë. Në të njëjtin vit, puna e parë e pavarur e Partisë dhe 16-faqe pamflet Fillimi Partia kishte për të goditur të publikuar.

Sabahattin u ngritën në 1946 me gazetën humorit Marko Pasha Ali dhe solli zë të madh. Periudha Magazine dhe e dinte se si për të kritikuar politikanët premtojnë të japë llojin AmAlArInI, dhe pavarësisht nga të gjitha presionet e kushteve të vështira të shkaktuara nga mbyllja shumë herë e ka arritur objektivin e shitjes. Megjithatë, padi dhe akuza kanë pasur një periudhë mjaft të vështirë për revista shkruan. Në fakt, ata janë duke u përpjekur për të ruajtur emrin e ri "Markopaş të" Shkolla kritikuar ashpër si ende i pabotuar deri ambicieve të tyre në Turqi e ndihmës amerikane "Ku do të shkojmë?" Për shkak të një artikull të titulluar; 12 gusht 1947 në Bursa në 10 muaj burgim dhe 3 muaj dhe 10 ditë "për të mbikëqyrur sigurinë-i publikut", u dënua me dënimit nën marrë.

Libri i dytë në 1948 Azizname u tërhoq. Stambolli Heavy Gjykata Penale nr 2 ishte paditur për këtë libër të përbërë nga kërcëllimë. 4 muaj për të marrë një bindje në fund të periudhës së provës, si një të burgosur; por Angli Princess II në 1949. Elizabeth, Shahu i Iranit, Egjiptit, Mbreti Farouk I. së bashku përmes ambasadës në Ankara, Turqi, duke iu referuar zyrtarit të Ministrisë së Jashtme, procedurat ligjore kundër fyerjes së supozuar vetë në një artikull ai hapi u dënua me 6 muaj.

1950 [edit | edit burim] Në 1952 ai marrë me qira një dyqan në Levent, Stamboll dhe u hap librari rezulton; Duke ruajtur biznesin e gazetës për të shpërndarë për banorët Levent, nga sağlayamayınca jetesën e dy fëmijëve të vegjël, një me partnerët në Beyoglu në 1953 "Parade Photo Studio" i themeluar 's. 1954 Vultures filloi shkrimin e tregimeve në revistën alias. Sepse letërsia ka përdorur jetën alias afër dyqind.

Nga 6 deri 7 shtator 1955 tragjedinë e historisë tonë si një minoritet në Stamboll kishte për të filluar kërkimin për kriminelët në shkatërrim të tmerrshëm të shtëpisë së tij dhe dyqane. Partia Demokratike erdhi në pushtet në rast të një "komploti komunist" është vënë përpara, duke përfshirë Aziz Nesin të jetë gjithashtu se, rreth 100 njerëz janë arrestuar në afërsi të mendimit majtë. Aziz Nesin ishte në burg për 9 muaj pa ndonjë justifikim.

Skaduar ", (1955); "Gazeta e Re" (1957), Darka (1958), "T" (1960), "Good Morning" (1969), Drita (1993), të tilla si revista dhe tregimet humoristike publikuara në gazeta, letërsi të njohur bashkëkohor turk, intervista dhe shaka dhe pika më efikas dikush shkonte te shtetit.

Mendoni me Kemal Tahir themeloi shtëpinë botuese në 1956. Minibus në 1958 deri 1963 karikaturave botuese revista të kombinuara me vazhdoi vetëm. Nga njëra anë Gazeta New, mbrëmje dhe kolumnist përditshme shkroi në tannins. E cila do të ketë numrin 42 në 1962, "Zübük" nxorrën revistën humor.

Në Itali në 1956 (në Bordighera), dhe çmimin e parë në Konkursin Ndërkombëtar Humor mbajt me pjesëmarrjen e 22 vendeve, d'Palme Ose "Ceremonia Win" ka fituar historinë e tij. Një vit më pas i njëjti çmim për "Elephant Hamdi" fitoi për herë të dytë histori thotë. Çmimi i parë iu dhurua thesarin e shtetit në 1960.

Mendoni Publisher shkurt 1963 djegia mbi autorësinë ka fituar vetëm të merren. Për herë të parë në 1965 në moshën 50-por edebilmişti- të marrë këtë të drejtë do të mund të marrë një pasaportë. Ishin të ftuar për të marrë pjesë në Takimin e Shkrimtarëve Antifashist në Berlin dhe Weimar. Gjashtë muaj në këtë udhëtim të parë jashtë vendit, Polonia, Bashkimi Sovjetik shkoi në Rumani dhe Bullgari.

1960 [edit | edit burim] Çfarë jeni ju, në 1966, çmimin e parë në humor ndërkombëtar të konkurrencës Gold Hedgehog bërë në Bullgari "detyrat patriotike" ka fituar historinë e tij. E cila u hap në 1968, garë Milliyet Gazeta Karagoz "Tre Karagoz" mori çmimin e parë në lojë.

Në 1969 në garën ndërkombëtare të mbajtur në Moskë humorit "Njerëzit Waking Up" me histori të quajtur çmimin e parë krokodil, në 1970, Turqisht çmimin Institucioni Language lojë "Chi Chi" ka fituar ndeshjen.

1970 [edit | edit burim] Gruaja ime Meral me propozimin Çelen Fondacionin Nesin, e themeluar në vitin 1972 [5]. Fondacioni ka marrë çdo vit një numër të caktuar të jetimëve dhe mori përsipër kujdesin dhe edukimin e fëmijëve të varfër. Lënë në themel të librit të gjithë të ardhurave.

Fondacioni Nesin në 1976-1980 ku përzgjedhja e literaturës Letërsi Vjetari hequr produktin çdo vit. 1974 aziatik-afrikan çmimin Shoqata e Shkrimtarëve fitues Lotus Nesin, 1975 Lotus mori pjesë në ceremoninë e mbajtur në kryeqytetin e Manila në Filipine për të marrë çmimin.

1976 Libri humor mbahet në Gabrovo Bullgari Hit nga fituesi në garën ndërkombëtare Pete fitoi çmimin. Në 1977, Bashkimi Turqia i Shkrimtarëve i zgjedhur presidentin Nesin, vazhdoi për shumë vite në këtë detyrë.

Në 1978, "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" Madaral romani i tij fitoi çmimin Novel në 1982, e Shkrimtarëve aziatike-afrikan në Vietnam në kthimit nga takimi i Bashkimit në Moskë ju çfarë në spital nga sëmundje të zemrës, "Research Center Zemra e Sëmundjeve" në një muaj u trajtua nga qëndruar.

1980 [edit | edit burim] Në 1983, Shtetet e Bashkuara në Universitetin e Indianës, i organizuar nga takimin ndërkombëtar të quajtur Nesin, pasaportë mund të mos marrë pjesë në takimin për shkak të shikohet 12 shtator autoritetit.

20 dhjetor 1984 Singing Cinema Hall 70 ishte ceremoni ditëlindjen. Intelektualët në 1984 u gjet në iniciativën peticionit. Në vitin 1985, ai u përpoq për të vendosur Shtojca A.Ş .. Në të njëjtin vit, ai u zgjodh për anëtarësimin nderi në Mbretërinë e Bashkuar dhe TUYAP PEN Club, organizuar nga "Autori i Vitit nga zgjedhje e Popullit" çmimin.

Cilat janë ju, në vitin 1989. "Konferencën Demokraci" morën pjesë aktive në grumbullimin dhe krijoi "Komitetin monitorues të Demokracisë" ishte një nga dy presidentëve. Në të njëjtin vit, hera e parë "Medalja e Artë Tolstoi" Fondi i Fëmijëve Sovjetik nga vlerat janë vërejtur.

1990 dhe Sivas Masakra [edit | edit burim] Mar 19, 1990 Çfarë do të festuar ditëlindjen e saj të 75 në Institucionin në Ankara Art, shkoi në Sivas të marrë pjesë në aktivitetin Pir Sultan Abdal në 2 korrik, 1993. 37 njerëz humbën jetën e tyre Madımak Hotel mbijetuar masakrën.

Vdekja dhe testament [edit | edit burim] Autori shkoi në intervistë dhe nënshkrimit ditës në Alacati, Çesme, (3 ditë pas përvjetorit të 2 të Sivas masakrën) e kaluan natën në mëngjes korrik korrik 5 6 kanë vdekur me një sulm në zemër. Trupi i tij u soll në burimin e kërkesës së Prokurorit të Republikës për një autopsi më 6 korrik Capa Fakultetin e Mjekësisë të Stambollit. 7 pa ndonjë ceremoni në korrik 1995 dhe duhet të jetë testament për atë vend të caktuar në Çatalca Çfarë janë varrosur në themelet e kopshtit.

Në mesin e shpërblimeve speciale dhëna sipas Festivalit Ndërkombëtar të Filmit "Aziz Nesin Award" të Ankarasë është dhënë.

Format kryesore të të shkruarit [edit | edit burim] Më poshtë, Aziz Nesin, format kryesore specifike të shkruarit janë dhënë.

Ju mund të gjeni Aziz Nesin fjalët në Wiki. -ber i -buçuk, aradab është, herë pas here, intersticiale, azbiraz, pak a shumë, ishte azkal, ju azkal, përgjithmonë, beribenz është, bibakı mua, Bibas për të, BICO, bidol,, i madh, bikaç, bikez, të izoluar, një, papritmas, një që bisür për të, bisür, diçka, Bitam, bitane, Bitek, bitürl i biene, biyer, dollap me kyç, xhandar, Puro, çokaz, min, max, epiy, photography, lamtumirë, të qarqeve të dështojnë është, çdo, çfarëdo, çdo gjë, çdo lloj kudo që, Kudo, në çdo kohë asgjë, askush, i mirëpritur, hoşbulduk, Istanbul, ikideb është, punonjës, kravatë, kush e di, Nagra, pekaz, shumë faleminderit, Sebastia, hyphens ose numra dhe shkronja secili ngjitur treguar

Punon [edit | edit burim] Tregime (Tregime) [edit | edit burim] Fillimi i Partisë dhe Partisë Hit (1946) Mbetjet (1953) Tails Dog (1955) Pjesë (1955) Fil Hamdi (1956) Dam Deli Ka (1956) Karrige (1957) Fito Ceremony (1957) Provat u divorcuar (1957) Lagjes Fat-së (1957) Gomari vdekur (1957) Cila parti do të fitojë? (1957) Demi përbindësh (1957) Në një nga të vendit (1958) Airbourne Sudan (1958) Z. Whistle (1958) Pajisje butë (1958) A ishte Gıdıgı (1958) Të lumtë (1959) Kördöğüş (1959) Niger (1959 Mahmut) Hoptirina I (1960) Sy në gota (1960) Oh ne Gomarët (1960) Njëqind kile një Crazy (1961) Si një tilting vend (1961) Ne jemi një Man (1962) E gjelbër Gas Color Honor (1964) Socializmi është Vjen: Qëndroni mënjanë (1965) Si prodhojmë Revolution (1965) Pse kruarje Rifat Beu (1965) Kids tanishme Best (1967) Homeland Sağolsun (1968) Njerëzit po zgjohen (1972) Duke thënë: 'Kafshëve De Pass (1973) Seyyahatn up (ne kemi dëgjuar dëgjon A nuk thonë) (1976) Greva e madhe (1978) Dëshmi im (1979) Unë e kam Fëmijët (1979) Përshëndetje mosha shtatëdhjetë (1984) Edhe falsifikimi pamundësi (1984) Maçinl Shtëpi për Girls (1987) Ne jemi duke zhvilluar Nah (1988) Ëndrrat e mia rëndësi Olmasın (1990) Dashuria ime është fe time (1991) Sir juaj Sytë Aydin (1997) Gjithëve Biznes Fuqia e Po (2005) Zübüklüğün Sonu Yok Oh ne frikacakë intelektualëve Roma [Ndryshimi | Ndryshimi burim] Gratë me Men (1955) Mbreti Goal (1957) Sabahat Men (1957) Qere (1959) Zübük (1961) Kids tanishme Best (1967) Betüş Sweet (1974) Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz (1977) Hayri Barber Mbiemri (1976) One Way (1978) Z. Whistle (1958) Kujtime [edit | edit burim] Kujtimet e një Mërgim (1968) Stamboll Boy: Autobiografia e Aziz Nesin I - Road (1966) Policia (1967) Këto Gelmiş tilla Gitmez II - Shef Hill (1976) Burra Necklaces Necklaces të varur (1987) Ëndrrat e mia rëndësi Olmasın (1990) Gelmiş e tilla të tilla Gitmez II - përpjetë (1996) Një Rasti i Ndërgjegjes (1998) Letrat [edit | Ndryshimi burim] Mund biri im Kapjen e Friedmans - 1, 1994. Mund biri im Kapjen e Friedmans - 2, 1994. Aziz Nesin - Ali Nesin Mailing III, Letter 1994. Aziz Nesin - Ali Nesin IV Mailing, Letter 1995. Aziz Nesin - Korrespondenca e Tahsin shalëbërës, Letra, 1995. Aziz Nesin - Meral Çelen Mailing Letrën 1998. Mit [edit | edit burim] Në një nga të vendit (1953) Hoptirina I (1960) Uyusana tosunum (1971) Tregime nga Shën Dede Mit La Fontaine-së Verës i paaftë Bluarje [edit | edit burim] Aziz Game (1948) Librat klauzolë [edit | edit burim] Fjala Machine (1958) Ne shkuam Uzi paku kemi shkuar (1959) Përshëndetje (libër) (1971) Aklan akuzuar dhe Shkrimet (1982) Oh ne frikacakë Intelektualët (1985) Frikësuar Scared (1988) Shënimet e udhëtimit [edit | edit burim] Ne nuk e dëgjojmë atë që kemi dëgjuar (1976) Botërore fiton I kova (1977) Games [edit | edit burim]

Khan Publikime fascicular para të gjithë librave të botuar në 1982, Aziz Nesin. Atëherë këto fascicles janë të kombinuara në një pjesë të madhe 10 vëllime. A jeni pak i të ardhurave (1950) Bëni Diçka Met (1959) Demi përbindësh (1963) Lufta e Fırçacı me Düdükçü (1968) Chi Chi (1970) Hold dora ime Rovni (1970) Le Öldürsene Canikom (1970) Pırtlat Honey (1976) Pesë Plays shkurtra (1979) Të gjitha Lojërat (Adami Publikime) (1981) Shtëpia Maçinl Girl (1959) Gruaja ime borxh suksesin tim (1992) Të gjitha Lojërat 2 Poezi [edit | edit burim] Në vdekjen e pesë dashurisë qëndruar Kreu Sonda (1984) Donacionet (1986) Vetë-Catch (1988) Mirupafshim (1990) Sivas Pain (1995) Më i gjatë maratonën Ka cilin Ju do të njohin Fjalime [Ndryshimi | Ndryshimi burim] Njerëzit të Bisedoni Talk (1988) Sack mbushur Cats (1995) Corpus [edit | edit burim] Aziz Nesin All Books (Vëllimi 10), Botime Khan, 1982. Aziz Nesin në librat e shkruara [edit | edit burim] Shtatëdhjetë e pesë-vjeçar Aziz Nesin, Alpay Kabacalı (1990) Njeriu do të vareshin, Demirtas Ceyhan (1994) "O" miku im Aziz Nesin, Müjdat Përçart (1995) Shën Nesin'l Fotografitë, Ataol Behramoğlu (1996) Varrimi Adam thërret, Ali Nesin (1998) Babai im Aziz Nesin, Fire Nesin (2006) Lotët e humorit Aziz Nesin, Alpay Kabacalı (2007) Aziz Nesin dhe Suedia Adventure, Abdullah Gürgün Shën Nesin'l vitet, Meral Çelen Çmimet [edit | edit burim] Shumë çmime gjatë gjithë jetës së tij, disa prej shpërblimeve të mëdha të fituara nga Aziz Nesin i nderuar me medalje dhe i nderuar përmend janë të shënuara më poshtë: [6]

1956 - Golden Palm, Itali (tregim i quajtur Ceremonia kaldajave) 1957 - Golden Palm, Itali (tregim i quajtur Fil Hamdi) 1959 - Klauzolë Gazetarët Award Shoqata 1966 - Golden Hedgehog, Bullgaria (me një histori të quajtur detyrat patriotike) 1968 - Milliyet 6. dhuratë Khan i Çmimit të Parë (lojë ka tre lloj krapi) 1969 - krokodil Award, Bashkimi Sovjetik (me një histori të quajtur Njerëzit zgjohen) 1970 - Award Teatri Shoqata Gjuha turke (me një lojë të quajtur Chi Chi) 1974 - Letërsi Dytë Çmimin arka për Fëmijë (me një histori të quajtur Pırtlat Bal) 1975 - Lotus aziatik-afrikan Shkrimtarëve Award Shoqata 1977 - Bullgaria Books Ndërkombëtare Humor Konkurrenca Petr Hit Çmimin 1978 - Madaral Award Novel (për romanin e tij Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz) 1984 - Manly Achievement Award (tregim Dashuria e punës më të suksesshme në degën Tülsü) Zgjedhje Popullit TUYAP Autorit të vitit - 1985 1990 - Tolstoi Award Gold 1990 - Vienna Award Teatri 1991 - dhuratë e Rushdie Koray 1992 - Autorët Award Shoqata dhe Medaljen e Artë e Nderit 1992 - Abdi Ipekci Paqes dhe Miqësisë Award 1993 - Carl Von Ossietzky Prize 1993 - Çmimi Dionysos Poezi. 1994 - CPJ International Award Press Freedom 1995 - Orhan Apaydin Demokracia dhe Çmimin e Paqes 1995 - Hiroshima Award Foundation Shih edhe [redakto | edit burim] Ju mund të gjeni Aziz Nesin fjalët në Wiki. Fondacioni Nesin Çfarë bëni Publisher Sivas Masakra Referimet [redakto | edit burim] ^ "Shkrimtarë të famshëm dhe emërtimet". Arrihen më: 14 korrik 2013. ^ "E tanishme për fëmijë ende të mëdha" (në gjuhën turke). Zehra İpşiroğlu. Arrihen në: 3 janar 2015. ^ "Statistikat mbi bazën e të dhënave Indeksi Translationum për tim" Origjinal "gjuhën = rrumbullakët" (në anglisht). UNESCO. Arrihen më: 6 gusht 2009. ^ I turkiyeturizm.co, 22 prill 2006 URL e kaluar data arrihen: 30 shtator 2007 ^ Çelen, Meral (2008). Azizi Nesin'l Vite. Stamboll: Cilat janë Press. pp. 448. ISBN 978-975-9038-98-4. ^ "Çmime dhe dekorata". Fondacioni Nesin. Qasur më 22 korrik 2014. [Hide] g t d Aziz Nesin punon Histori Partia Fillimi Hit Partinë (1946) • Mbetjet (1953) • Dog Tails (1955) • Parts (1955) • Elephant Hamdi (1956) • Dam Deli Ka (1956) • Chair (1957) • Ceremonia e kaldajave (1957) • Dëshmi ishte divorcuar (1957) • lagjen Kismet (1957) • Dead Donkey (1957) • Cila parti do të fitojë? (1957) • Demi përbindësh (1957) • Hometown në një (1958) • Air të ujit (1958) • Z. Whistle (1958) • butë shtëpiake (1958) • Gıdıgı (1958) • Good (1959) • Kördöğüş (1959) • Mahmoud dhe Niger (1959) • Hoptirina I (1960) • Eye mbi gota (1960) • Oh ne Gomarët (1960) • Face Lira një Deli (1961) • A Chair Si tilting (1961) • Ne jemi një Man (1962) • E gjelbër Ngjyrë Honor Gas (1964) • Socializmi është Vjen: Qëndroni mënjanë (1965) • Revolution How We Do (1965) • Rifat Beu Përse kruarje (1965) • tanishme Kids Cool (1967) • National Sağolsun (1968) • Njerëzit zgjon (1972) • Kafshëve Duke thënë De Pass (1973) • Seyyahatn lart (ne kemi dëgjuar dëgjon A nuk thonë) (1976) • Grand Greve (1978) • unë jam Dëshmi (1979) • Unë e kam Child (1979) • Shtatëdhjetë Mosha Përshëndetje (1984) • falsifikimit edhe pamundësi (1984) • Maçinl për vajzat Shtëpia (1987) • Naha Ne Rise (1988) • Ëndrrat e mia rëndësi Olmasın (1990) • Dashuria është fe im (1991) • Eyes juaj Aydin Sir (1997) • Çdo njeri ka Biznesit të pushtetit (2005) • Zübüklüg Asnjë Finish • Oh ne frikacakë intelektualëve Roman Gratë me Men (1955) • Top golashënues (1957) • Men Sabahat (1957) • qere (1959) • Zübük (1961) • Aktual fëmijët e ftohtë (1967) • Sweet Betüş (1974) • Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz (1977) • Hayri Barber Mbiemri (1976) • One Way (1978) • Z. Whistle (1958) Kujtim Një mërgim Memories (1968) • Istanbul Boy: Autobiografia e Aziz Nesin I - Road (1966) • Policia (1967) • tillë Gelmiş tillë Gitmez II - burra Shef Hill (1976) • Necklaces Necklaces të varur (1987) • Ëndrrat e mia rëndësi Olmasın (1990) • Stamboll Boy: Autobiografia e Aziz Nesin II - përpjetë (1996) • Një Rasti i Ndërgjegjes (1998) Letër Mund biri im Kapjen e Friedmans - 1 (1994) • A mundet djali im Kapjen e Friedmans - 2 (1994) • Aziz Nesin - Ali Mailing Nesin III (1994) • Aziz Nesin - Ali Nesin Mailing IV (1995) • Aziz Nesin - Tahsin shalëbërës Korrespondencë i (1995 ) • Aziz Nesin - Meral Çelen Korrespondencë (1998) Fairy Tale Në një nga të vendit (1953) • Hoptirina I (1960) • Uyusana tosunum (1971) tabelat • St. Dede • Tabelat La Fontaine-së nuk verë Heqja e farave Aziz Game (1948) Games A jeni pak i të ardhurave (1950) • Diçka Bëni Met (1959) • përbindësh Demi (1963) • Beteja e Fırçacı me Düdükçü (1968) • Lia e dhenve (1970) • të mbajë në dorën time Rovni (1970) • Le Öldürsene Canikom (1970) • Pırtlat Bal ( 1976) • Pesë shkurtër Plays (1979) • Shtëpinë Maçinl Girl-së (1959) • Performance Detyrohen Gruaja ime (1992)

Categories: 1915 në vitin doğumlularheybelia doğumlular1995 ölenleraziz nesintürk sosyalistlertürk yazarlartürk lojë yazarlarıtürk şairlertürk romancılartürk ateistlerk prejardhje unë Tatarisht türklerkulel Ushtarake mezunlarıateizm College aktivistleritürki Autorët cili është varrosur në sendikasıkalp ölenlerizmir ölenleristanbul në krizë