Azis Nisin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Azis Nesin ( lindi më 20 dhjetor 1915- 6 korrik 1995 ), ka qënë një shkrimtar turk i më shumë se 100 librave për fëmije dhe të rritur. Perveçëse shkrimtar ka qënë dhe një humorist. Ka shkruar libra si "Kercimi i shqiponjes dhe peshkut" si dhe "Jashte per nje rruge te gjate". Shumë tregime janë botuar në disa permbledhje të gjuhës shqipe.