Bà Rịa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bà Rịa
Qytet
noform
Qendra tregtare në Bà Rịa
Vendndodhja
Bà Rịa is located in Vietnami
Bà Rịa
Bà Rịa

Koordinatat: 10°30′33″V 107°10′47″L / 10.50917°V 107.17972°L / 10.50917; 107.17972

Administrimi
Shteti Flamuri Vietnami
Rajoni Đông Nam Bộ
Provinca Bà Rịa-Vũng Tàu
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 91.46 km2
Popullsia 122.424 banorë
Dendësia 1,339 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 2 qershor 1994
Zona Kohore ICT (UTC+07:00)
Koordinatat 10° 30′ 33″ Veri

107° 10′ 47″ Lindje

Faqja Zyrtare Uebfaqja Zyrtare

Bà Rịa është qytet në provincën Bà Rịa-Vũng Tàu në rajonin JuglindorVietmanit. Ndodhet 86 kilometra larg Ho-Chi-Minh-Qytet.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u promuvua si kryeqyteti i provincës më 22 gusht 2012.[1] Qyteza u themelua më 2 qershor 1994 prej ndarjes së distriktit Châu Thành në distriktet e Châu Đức, Tân Thành, dhe qytezës Bà Rịa.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://news.gov.vn/Home/Ba-Ria-city-established/20128/15440.vgp