BMP-3

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
BMP-3.

BMP-3 është një mjet luftarak i këmbësorisë sovjetike dhe ruse, pasardhës i BMP-1 dhe BMP-2. Shkurtesa BMP qëndron për boevaya mashina pehoty (боевая машина пехоты, fjalë për fjalë "makinë luftarake këmbësorie").

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]