Jump to content

BTR-90

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
BTR-90 (БТР-90).

BTR-90 (GAZ-5923) (rusisht: бронетранспортёр, romanizuar: Bronetransportyor, shk. 'transportues i blinduar') është një transportues personeli i blinduar me rrota 8×8, i krijuar në Rusi, i projektuar në 1993 dhe u shfaq për herë të parë publikisht në 1994. Është një version më i madh i automjetit BTR-80, i pajisur me një frëngji BMP-2. Mbrojtja e armaturës është përmirësuar në krahasim me BTR-80, duke siguruar mbrojtje nga predha 14.5mm mbi harkun ballor.

Ai është i armatosur me një top automatik 2A42 30mm, një mitraloz koaksial 7.62mm PKT, një AT-5 Spandrel ATGM, si dhe një granatëhedhës automatik AGS-17D 30mm. Një numër i kufizuar janë prodhuar dhe janë në shërbim me trupat e brendshme ruse.

Në tetor 2011, Ministria e Mbrojtjes refuzoi blerjen e BTR-90 dhe nuk i përfshiu ato në listën e programit shtetëror të armatimit deri në vitin 2020, dhe hoqi dorë nga eksportet për BTR-90.

Më pas, ushtria ruse zgjodhi të grumbullonte një numër të madh BTR-82A. Efektiviteti luftarak tashmë është rritur ndjeshëm, dhe rrjedh nga BTR-80. Kostoja e zhvillimit për BTR-82A është lënë jashtë dhe kostoja e prodhimit është më e lirë, duke e bërë BTR-90 më pak të avancuar edhe më pak të ngjarë të ndryshojë fatin e saj. Parada e Fitores në Moskë 2015 ekspozoi automjetin e blinduar me rrota të gjeneratës së ardhshme VPK-7829 Bumerang dhe njoftoi zyrtarisht se programi BTR-90 nuk mund të ringjallej më.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]