Jump to content

BTR-80

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një BTR-80 rus në ujë.

BTR-80 (rusisht: бронетранспортёр, romanizuar: bronyetransportyor, fjalë për fjalë "transportues i blinduar") është një transportues personeli i blinduar amfib me rrota 8×8 (APC) i projektuar në BRSS. Ai u miratua në 1985 dhe zëvendësoi automjetet e mëparshme, BTR-60 dhe BTR-70, në Ushtrinë Sovjetike. Ajo u vendos për herë të parë gjatë Luftës Sovjeto-Afgane.

BTR-80 u zhvillua në BTR-90 që ishte më i madh.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]