Bad Cat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bad Cat
Bad Cat logo.jpg
Logoja e filmit
Viti 2016
Regjia Mehmet Kurtuluş
Ayşe Ünal
Prodhimi Mehmet Kurtuluş
Vehbi Berksoy
Skenari Bülent Üstün
Levent Kazak
Bazuar në strip me të njëjtin emër
Në rolet kryesore Uğur Yücel
Demet Evgar
Muzika Oğuz Kaplangı
Sabri Tuluğ Tırpan
Serkan Çeliköz
Kinematografia Barış Ulus
Montazhi Aylin Tinel
Çiğdem Yersel
Studioja kinematografike Anima İstanbul
Shpërndarë nga Odin's Eye Entertainment
Data e daljes në kinema 5 shkurt 2016 (Turqia)[1]
2 shkurt 2017 (Panamaja)[2]
23 nëntor 2017 (Argjentina)[3]
9 gusht 2018 (EBA)[4]
18 tetor 2018 (Portugalia)[5]
Kohëzgjatja 86 minuta
Shteti Turqia
Gjuha Turqisht
Vlerësimi 7.3/10 (IMDb)
Buxheti
Fitimet
Paraprihet nga
Pasohet nga


Bad Cat (turqisht: Kötü Kedi Şerafettin) është film animuar turke e vitit 2016. Bazuar më 1996 librin komik me të njëjtin emër Bülent Üstün, ajo tregon historinë e mumje, një karikaturist që është ringjallur nga të vdekurit për të marrë hak për vrasjen e ti dhe të mace e tij. Është filmi i parë i animuar nga kompania e Anima Istanbul, me regji të Mehmet Kurtuluş dhe Ayşe Ünal.

Zërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktori Roli
Uğur Yücel Shero
Demet Evgar Taco
Misscat
Okan Yalabık Zombie
Güven Kıraç Rıza
Gökçe Özyol Rıfkı
Yekta Kopan Black
Ahmet Taylan Tank
Cezmi Baskın Semi
Ayşen Gruda Hazel

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kötü Kedi Şerafettin usta oyuncuları bir araya getirdi" (në turqisht). ntv.com.tr. 24 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2019. Marrë më 9 maj 2019. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ González, Carlos H. (29 janar 2017). "Bad Cat: Una película animada con sabor panameño" (në spanjisht). TVN Panamá. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2019. Marrë më 9 maj 2019. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  3. ^ Croce, Isabel (23 nëntor 2017). "Divertida y un poco violenta" (në spanjisht). La Prensa. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2019. Marrë më 9 maj 2019. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  4. ^ Newbould, Chris (12 gusht 2018). "'Bad Cat' proves bad choice for families at UAE cinemas" (në anglisht). The National. Marrë më 2019-05-04.
  5. ^ "Trailer dobrado em português da animação turca "Gato Mau"" (në portugalisht). filmpt.com. 16 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2019. Marrë më 9 maj 2019. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]