Bad Cat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bad Cat
Regjia ngaMehmet Kurtuluş
Ayşe Ünal
Shkruar ngaBülent Üstün
Levent Kazak
Bazuar nëstrip me të njëjtin emër
ProdhuesiMehmet Kurtuluş
Vehbi Berksoy
LuajnëUğur Yücel
Demet Evgar
KinematografiaBarış Ulus
MontazhiAylin Tinel
Çiğdem Yersel
MuzikaOğuz Kaplangı
Sabri Tuluğ Tırpan
Serkan Çeliköz

Kompania prodhuese
Anima İstanbul
Shpërndarë ngaOdin's Eye Entertainment
Data e publikimit
5 shkurt 2016 (Turqia)[1]
2 shkurt 2017 (Panamaja)[2]
23 nëntor 2017 (Argjentina)[3]
9 gusht 2018 (EBA)[4]
18 tetor 2018 (Portugalia)[5]
Kohëzgjatja
86 minuta
ShtetiTurqia
GjuhaTurqisht

Bad Cat (turqisht: Kötü Kedi Şerafettin) është film animuar turke e vitit 2016. Bazuar më 1996 librin komik me të njëjtin emër Bülent Üstün, ajo tregon historinë e mumje, një karikaturist që është ringjallur nga të vdekurit për të marrë hak për vrasjen e ti dhe të mace e tij. Është filmi i parë i animuar nga kompania e Anima Istanbul, me regji të Mehmet Kurtuluş dhe Ayşe Ünal.

Zërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktori Roli
Uğur Yücel Shero
Demet Evgar Taco
Misscat
Okan Yalabık Zombie
Güven Kıraç Rıza
Gökçe Özyol Rıfkı
Yekta Kopan Black
Ahmet Taylan Tank
Cezmi Baskın Semi
Ayşen Gruda Hazel

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kötü Kedi Şerafettin usta oyuncuları bir araya getirdi" (në turqisht). ntv.com.tr. 2015-11-24. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2019. Marrë më 9 maj 2019.
  2. ^ González, Carlos H. (2017-01-29). "Bad Cat: Una película animada con sabor panameño" (në spanjisht). TVN Panamá. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2019. Marrë më 9 maj 2019.
  3. ^ Croce, Isabel (2017-11-23). "Divertida y un poco violenta" (në spanjisht). La Prensa. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2019. Marrë më 9 maj 2019.
  4. ^ Newbould, Chris (2018-08-12). "'Bad Cat' proves bad choice for families at UAE cinemas" (në anglisht). The National. Marrë më 2019-05-04.
  5. ^ "Trailer dobrado em português da animação turca "Gato Mau"" (në portugalisht). filmpt.com. 2018-08-16. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2019. Marrë më 9 maj 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]