Bajri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bajri - Kodrinë në periferi të qytetit e lartë 520 m mbi nivelin e detit. Ka pozitë të mirë gjeografike, andaj ushtria turke për ta mbrojtur qytetin nga sulmet eventuale të kryengritësve shqiptarë kishte ndritur kazermat ushtarake. Deri pas Luftës së Dytë Botërore ishte territor i pabanuar. Pas ndërtimit të shumë ndërrmarjeve ekonomike dhe shkollimit të popullsisë filloi lëvizja e banorëve në relacionin fshat-qytet. Në këtë mëmyrë u krijuan lagje të tëra afër qytetit. Sot ky lokalitet është i banuar dendur. Ka banorë nga të gjitha viset e Kosovës, mirëpo dominojnë ata me origjionë nga Shala e Bajgorës dhe Drenica

Referncat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

  1. ^ Azemi, Avni (2015). Toponimet e Mitrovicës. Prishtinë: Lena Grafik. fq. 12. ISBN 978 - 9951 - 663 - 35 - 9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)