Balaguer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Balaguer
Komunë
noform
Church of St. Mary.
Stema_figuraFlag of Balaguer.svg
Vendndodhja
Balaguer is located in Spanjë
Balaguer
Balaguer

Koordinatat: 41°47′V 0°49′L / 41.783°V 0.817°L / 41.783; 0.817

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Lleida
Qarku La Noguera
Kryetari i Bashkisë Miquel Aguilà Barril
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 57.32 km2
Lartësia 233 m (m.n.d.)
Popullsia 16779 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Balaguerí, balaguerina
Zona Kohore UTC+1


Balaguer është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun La Noguera, të provincës Lleida, në Komunitetin Katalonia. Balaguer ka 16779 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 57.32 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]