Bamenda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bamenda
Qytet
noform
Pamje nga Bamenda
Vendndodhja
Bamenda is located in Kameruni
Bamenda
Bamenda

Koordinatat: 5°56′V 10°10′L / 5.933°V 10.167°L / 5.933; 10.167

Administrimi
Shteti Flamuri Kameruni
Departamenti Mezam
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 180 km2
Lartësia 1,614 m (m.n.d.)
Popullsia 348,766 banorë
 •  urbane 2,000,000 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+1)

Bamenda është qytet në veriperëndim të Kamerunit, ndodhet 372 kilometra në verilindje të kryeqytetit kamerunas, Jaunde.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Bamenda është qyteti më i ndotur në Afrikë.[1]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me vite, Bamenda kishte dy skuadra të futbollit që kanë luajtur në Kampionatin e Divizionit të Parë. Ishte PWD Bamenda dhe më vonë në vitet 1980, ishte Camark Bamenda. Tani Camark Bamenda është jashtë ekzistencës, përderisa PWD Bamenda luan në rreshtin e tretë të ligës profesionale. Për momentin, klubi i vetëm në ligën profesionale është Akademia e Sportit të Ri. Ata janë fitues të kupës (2013).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jayshree, Nandi (12 maj 2016). "Delhi no more the most polluted city in the world, says WHO report". The Times of India. Marrë më 12 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)