Jump to content

Ban Ki-Moon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ban Ki-moon (2007)

Ban Ki-Moon (i lindur më 13 qershor 1944Eumseong, Kore e Jugut) është një diplomat dhe politikan korejugor. Nga viti 2004 deri 2006 ishte ministri i jashtëm i Koresë së Jugut dhe është qenë nga 1 janari 2007 deri më 31 dhjetor 2016 Sekretari i Përgjithshëm i tetë i Kombeve të Bashkuara.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]