Ban Ki-Moon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ban Ki-moon)
Jump to navigation Jump to search
Ban Ki-moon (2007)

Ban Ki-Moon (i lindur më 13 qershor 1944Eumseong, Kore e Jugut) është një diplomat dhe politikan korejugor. Nga viti 2004 deri 2006 ishte ministri i jashtëm i Koresë së Jugut dhe është që nga 1 janari 2007 Sekretari i Përgjithshëm i tetë i Kombeve të Bashkuara.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Ban Ki-moon