Ban Zhao

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ban Zhao - 1690, Jin Guliang

Ban Zhao (49 - 120 ose 45 - 117), e njohur edhe me emrin Hui-Ban, ishte një historiane, filozofe dhe politikane kineze. Ajo ështe e para grua historiane kineze e njohur dhe, së bashku me Pamfile Epidaurin, njëra nga gratë e para historiane. Ajo përfundoi veprën e vëllait të saj Ban Gu mbi historinë e Hanit Perëndimor, Librin e Hanit. Ajo gjithashtu shkroi një vepër me titull Mësime për Gratë, vepër me ndikim të konsiderueshëm në fushën e edukimit, arsimimit dhe sjelljes së grave dhe vajzave kineze, si njëra nga Katër librat për gratë kineze. Ban Zhao gjithashtu kishte interesime edhe për astronomi dhe matematikë dhe madje shkroi edhe poezi, shkrime përkujtimore, argumente, komente, ese dhe disa vepra më të gjata, [1] por jo të gjitha kanë mbijetuar. Ajo u bë studiuesja më e famshme femër e Kinës [2] dhe një instruktore e praktikave seksuale taoiste për familjen perandorake. [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bennet Peterson, Barbara (2000). Notable Women of China: Shang Dynasty to the Early Twentieth Century. M.E. Sharpe, Inc. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Donawerth, Jane (2002). Rhetorical Theory by Women Before 1900. Lanham, Maryland: Rowman & Littlefield Publishers. fq. 337. ISBN 978-0-7425-1717-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Perkins, Dorothy (2000). Encyclopedia of China: The Essential Reference to China, Its History and Culture. New York, N.Y.: Roundtable Press. ISBN 0-8160-2693-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Wang, Robin (2003). Images of women in Chinese thought and culture: writings from the pre-Qin. Hackett Publishing Company. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wang 2003, p. 177
  2. ^ Perkins 2000, p. 25
  3. ^ Gender and Sexuality in Modern Chinese History By Susan L. Mann page 88