Banesa dhe kulla e Zef Nocajt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa dhe kulla e Zef Nocajt
Banesa dhe kulla e Zef Nocajt is located in Shqipëria
Banesa dhe kulla e Zef Nocajt
Banesa dhe kulla e Zef Nocajt në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Kodër Spaç, Rrethi i Mirditës, Qarku i Lezhës, Shqipëri
Koordinatat 41°52′37″V 20°02′53″L / 41.876833°V 20.047961°L / 41.876833; 20.047961Koordinatat: 41°52′37″V 20°02′53″L / 41.876833°V 20.047961°L / 41.876833; 20.047961
Organi drejtues DRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 1886/DT 10.06.1973
Nr. i referencës MR004
Tipologjia Kulle Tipike

Banesa dhe kulla e Zef Nocajt është një monument i trashëgimisë kulturore në Kodër Spaç, rrethi i Mirditës, në qarkun e Lezhës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "1886/DT 10.06.1973".

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I MIRDITËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 23 korrik 2017. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]