Banesa e Reshat Petrelës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa e Reshat Petrelës
05. House of Hasan-Reshat Petrela in Tirana, Albania.jpg
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Rrethi i Tiranës, Qarku i Tiranës, Shqipëri
Koordinatat 41°19′56″V 19°49′10″L / 41.332111°V 19.8195°L / 41.332111; 19.8195Koordinatat: 41°19′56″V 19°49′10″L / 41.332111°V 19.8195°L / 41.332111; 19.8195
Ndërtuar Fillim Shek 20
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 2854 dhe 814
Nr. i referencës TR014
Tipologjia Banese qytetare
Banesa e Reshat Petrelës is located in Shqipëria
Banesa e Reshat Petrelës
Banesa e Reshat Petrelës në hartë

Banesa e Reshat Petrelës është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Tiranës, në qarkun e Tiranës, Shqipëri.[1] Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "2854 dhe 814 më 08.08.1980 dhe 25.10.1980".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I TIRANËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 29 qershor 2016. Marrë më 12 gusht 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]