Banesa e familjes Manushi dhe Pali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa e familjes Manushi dhe Pali
Banesa e familjes Manushi dhe Pali is located in Shqipëria
Banesa e familjes Manushi dhe Pali
Banesa e familjes Manushi dhe Pali në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Durrës, Durrës, Shqipëri
Koordinatat 41°18′39″V 19°26′51″L / 41.310744°V 19.447628°L / 41.310744; 19.447628Koordinatat: 41°18′39″V 19°26′51″L / 41.310744°V 19.447628°L / 41.310744; 19.447628
Ndërtuar FILLIMI I Shek. XIX
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 308 , 24.05.2006
Nr. i referencës DR003
Tipologjia Banesë

Banesa e familjes Manushi dhe Pali është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Durrësit, në qarkun e Durrësit, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "308 , 24.05.2006'".

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I DURRËSIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 29 dhjetor 2016. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]