Banka e Spanjës

Coordinates: 40°25′06″N 3°41′41″W / 40.41833°N 3.69472°W / 40.41833; -3.69472
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Banka e Spanjës
Banco de España


Zyra qendroreCalle de Alcalá, Madrid
Koordinatat40°25′06″N 3°41′41″W / 40.41833°N 3.69472°W / 40.41833; -3.69472
Themeluar1856
Prona100% pronë e shtetit
GuvernatorPablo Hernández de Cos
Bankë qendrore eQeverisë së Spanjës
Rezervat 62.3 miliardë
9,1 milionë troy ounces (janar 2019)
Paraprirë ngaBanka e San Fernandos
Pasuar ngaBanka Qendrore Evropiane (1999)
Faqja zyrtarewww.bde.es

Banka e Spanjës (spanjisht: Banco de España) është banka qendrore e Spanjës. Themeluar në Madrid më 1782 nga Charles III, sot banka është anëtare e Sistemit Evropian të Bankave Qendrore dhe është gjithashtu autoriteti kompetent kombëtar i Spanjës për mbikëqyrjen bankare brenda Mekanizmit të vetëm Mbikëqyrës. Aktiviteti i tij rregullohet me Ligjin e Autonomisë së Bankës së Spanjës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht me emrin Banco Nacional de San Carlos, ajo u themelua në vitin 1782 nga Charles III në Madrid, për të stabilizuar financat e qeverisë përmes bonove të saj shtetërore (vales reales) pas Luftës Revolucionare Amerikane, në të cilën Spanja dha mbështetje ushtarake dhe financiare për Trembëdhjetë Kolonitë. Megjithëse i ndihmoi shtetit, banka fillimisht ishte pronë private nga aksionarët e aksioneve. Pasuritë e saj përfshinin ato të "kapitalistëve spanjollë, qiramarrësit francezë dhe për çudi, disa thesare të bashkësive indiane në Spanjën e Re" (Meksika koloniale).[1][2] Drejtori i saj i parë ishte bankieri francez François Cabarrus, i njohur në Spanjë si Francisco Cabarrús.[3]

Pamje e Ndërtesës së Bankës së Spanjës, duke u mbajtur si Banco de España që nga viti 1891.

Në vitin 1936, 510 ton rezerva ari u transferuan në Bashkimin Sovjetik (në një ngjarje të njohur si ari i Moskës) që korrespondon me 72.6% të rezervave totale të arit të Bankës së Spanjës. Ai ar mbeti atje gjatë Luftës Civile Spanjolle.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Carlos Marichal, "Banco de San Carlos (Spain)", Encyclopedia of Latin American History and Culture, Barbara A. Tenenbaum, ed. New YOrk: Charles Scribner's Sons, 1996. Vol. 1, p. 278.
  2. ^ Earl Hamilton, "Plans for a National Bank in Spain, 1701–1783" in Journal of Political Economy, 58, no. 3 (1949): pp. 315–336.
  3. ^ Pedro Tedd, El Banco de San Carlos (1782–1829) (1988)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]