Banshee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bunworth Banshee, Legjenda Zanash dhe Traditat e Jugut të Irlandës, nga Thomas Crofton Croker, 1825

Një banshee ( /ˈbænʃ/ BAN-shee; irlandisht bean sí, nga irlandishtja e vjetër ben síde, "grua e kodrës së zanave" ose "zana femër") është një shpirt femëror në folklorin irlandez që lajmëron vdekjen e një anëtari të familjes, zakonisht duke bërtitur, vajtuar ose ngërthyer. Emri i saj lidhet me tumat që mbulojnë zonat rurale irlandez, të cilat njihen si síde (njëjës síd) në irlandishten e vjetër.

Përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndonjëherë, ajo ka flokë të gjatë, të cilët mund të shihet duke i krehur, dhe disa legjenda specifikojnë se ajo mund t'i interesojë vetëm gjatë krehjes së flokëve. Ajo vesh një mantel gri mbi një fustan të gjelbër dhe sytë e saj janë të kuq nga të qarat e vazhdueshme. Mund të jetë e veshur me të bardha me flokë të kuq dhe një çehre të tmerrshme.

Shfaqja e Banshee-t, 1862
  • Sorlin, Evelyne (1991). Cris de vie, cris de mort: Les fées du destin dans les pays celtiques (në frëngjisht). Academia Scientiarum Fennica. ISBN 978-951-41-0650-7.
  • Lysaght, Patricia (1986). The banshee: The Irish death-messenger. Roberts Rinehart. ISBN 978-1-57098-138-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Evans-Wentz, Walter Yeeling (1977). The Fairy-Faith in celtic countries, its psychological origin and nature. C. Smythe. OCLC 257400792. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]